Дерево впало на авто: що робити та куди звертатися, щоб отримати відшкодування?
-
Ваша машина постраждала через те, що на неї впало дерево чи гілка. Хто винен, як відшкодувати збитки і що робити в таких ситуаціях? Розповідаємо.
Сильні вітри та бурі — це звичайна справа у наших краях. Через таку погоду люди часто мають проблеми. Найчастіше страждає майно, наприклад, авто. Тож виникає питання: як у такому випадку отримати компенсацію (за наявності правових підстав)?
Покрокову інструкцію надали у центрі Безоплатної правничої допомоги.
@vn20minut Розповідаємо, як діяти, якщо на ваш автомобіль впало дерево ▶️ #погода #вітер #авто #автомобіль #вінниця ♬ оригінальний звук - Новини Вінниці
Перший крок: складання протоколу
Для фіксації пошкодження транспортного засобу необхідно зв’язатися з дільничним для складання протоколу. Важливо звернути увагу на ретельне складання протоколу, в якому буде зазначений факт огляду транспортного засобу, факт падіння дерева й те, що воно не було спиляне, зрубане або звалене третіми особами. Також варто перевірити, чи правильно дільничний вніс контактні та паспортні данні, реєстраційний номер автомобіля, точну адресу місця події та її опис.
Важливо: Чинне законодавство не забороняє паркуватися під деревами. Головне, щоби при цьому були дотримані вимоги Правил дорожнього руху щодо паркування транспортних засобів. Тобто, головне, щоб місце дозволяло припаркувати там ваш автомобіль.
До прибуття дільничого чи поліції на місці події не можна нічого чіпати. Слід зробити фото та відео з місця події. На цих матеріалах має бути видно, де саме трапився інцидент (щоби можна було розгледіти знаки з назвами вулиць, номерами будинків), як саме впало дерево, чому воно впало, а також що саме це дерево впало саме на ваш автомобіль (на фото має бути видно номери авто) тощо.
Другий крок: пошук винних
Необхідно з’ясувати, чи відноситься дерево чи гілки, що впали, до об’єкта благоустрою, та до якого саме, хто відповідальна особа або на балансі якого підприємства знаходяться зелені насадження. Для з’ясування відповідальної особи необхідно написати звернення або запит до органу місцевого самоврядування, в якому обов’язково зазначити місце розташування дерева, за можливості додати фото місцевості.
Третій крок: свідки
Для посилення своєї правової позиції знайдіть свідків події, занотуйте їх данні (прізвище, ім’я та по батькові, домашню адресу та номер телефону). У разі необхідності свідків можна буде долучити до справи.
Для отримання компенсації є два шляхи: досудове та судове врегулювання справи
Крок четвертий: досудове врегулювання спору
Для відшкодування збитків у повному обсязі, постраждалому необхідно звернутися з досудовою претензією до відповідальної організації, на балансі якої обліковується дерево. У претензії запропонувати добровільно компенсувати збитки, які поніс власник автомобіля. Також слід звернути увагу на те, що відповідно до пункту 2.12 Правил дорожнього руху України, власник транспортного засобу має право на відшкодування збитків, завданих внаслідок невідповідності стану автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів вимогам безпеки дорожнього руху.
Крок п’ятий. Судове врегулювання справи
У разі отриманні відмови у відшкодуванні заподіяної шкоди від відповідальної організації, на балансі якої обліковується дерево, яке впало на ваше авто, ви маєте право звернутися з позивною заявою до суду за місцем події. Тут вам у нагоді будуть зібрані документи, що підтверджують факт пошкодження транспортного засобу (копія протоколу, фото місцевості, копія досудової претензії та відповідь на неї). Також необхідно буде залучити свідків до розгляду справи.
Дерево зрізали, а воно впало на автівку
Дещо інша ситуація, коли ваша машина постраждала внаслідок дій інших людей. Так, нещодавно до редакції «20 хвилин» звернувся Михайло Підлісняк. На його автівку впало дерево, яке, за словами чоловіка, зрізали працівники «Ольгопіль-К». Детальніше про цей інцидент розповідаємо у матеріалі.
Журналістка «20 хвилин» звернулася до юриста Максима Яценка, щоб дізнатися, чи правильно діяв потерпілий і що він може порадити в цій ситуації.
— З огляду на ситуацію, можна одразу зазначити, що дії постраждалого після скоєння інциденту були правильними. Тобто, було викликано поліцію, яка мала скласти протокол, зафіксувати обставини, опитати свідків, встановити осіб, які перебували на місці події, і написана заява до поліції та Державної екологічної інспекції у Вінницькій області, — зазначає експерт. — На даному етапі, поки поліцією проводиться перевірка, потерпілому можна порадити, перш за все, укласти угоду з адвокатом, який представлятиме інтереси особи, направлятиме усі необхідні запити до організацій. А після встановлення осіб, які завдали шкоду, скласти та направити до суду цивільний позов щодо відшкодування збитків.
Як правильно діяти?
Виходячи з того, що ситуації падіння дерев, великих гілок внаслідок неналежного виконання своїх службових обов’язків відповідальними особами підприємств є доволі поширеними, то власникам транспортних засобів завжди треба пам’ятати загальний алгоритм дій:
- Фіксація факту пошкодження транспортного засобу (виклик поліції, ретельне складання протоколу, фото-, відеофіксація, отримання та збереження контактних даних свідків, при їхній наявності);
- Проведення експертизи пошкоджень транспортного засобу, отримання висновку із зазначенням розміру збитків;
- Встановлення відповідальної організації/особи (поліцією, направленням відповідних запитів);
- Звернення з досудовою претензією до відповідальної організації, на балансі якої обліковується дерево, або особи, з вини якої сталася пригода;
- У разі отримання відмови у порядку досудового вирішення конфлікту, звернення з позовною заявою до суду за місцем події.
Читайте також:
На двох перехрестях встановили нові блоки живлення для світлофорів
Жахлива смертельна автотроща у Немирівському районі: на місці працюють медики та поліція
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Nataliia