«Що, інтернету передивився?» - роздратовано запитував працівник Державтоінспекції водія, що вперто захищав свої права, честь, гідність та недоторканість приватної власності.
Скандальне відео, зняте молодим водієм Володимиром у Хмільнику, облетіло уже весь інтернет. Хлопець спочатку на цифровий фотоапарат, а потім на мобільний телефон зняв своє спілкування із правоохоронцями. У своїх коментарях до запису водій вказує на ряд порушень, що допустили у розмові з ним працівники Державтоінспекції.
Читайте також:
Как ГАИшник в Хмельнике хотел водителя из машины вытащить
Події на записі відбуваються у вечірній час, прямо в центрі міста. Біля місцевого магазину «Сільпо» машину Володимира затримали патрульні міліціонери. Вони звинувачують водія в ігноруванні знака «проїзд заборонено». Патрульні просять Володимира вийти з машини та пройтися до їхнього службового авто.
І тут почалось…
Незважаючи на те, що разом із Володимиром у салоні їхала його дівчина, у якої саме був день народження, хлопець вирішив попсувати міліціонерам нерви. Він відмовився виходити з машини, мотивуючи це тим, що жоден закон не зобов’язує його це робити. Патрульні кажуть Володимиру, що він, схоже, п’яний. Мовляв, очі блищать. На що хлопець відповідає, що міліціонери самі не тверезі.
«Після чого вищезгадані особи забирають у мене документи, обіцяють «великі проблеми» і йдуть до службового авто», - пише водій у своїх коментарях до запису.
Зі своєї машини, Володимир кричить, що правоохоронці не мають права його затримувати, посилаючись на пункт 1.6 розпорядження Міністерства внутрішніх справ №466, від 21 травня 2009. Мова йдеться про те, що заборонено складати протокол, якщо у міліціонерів не має фото- чи відео матеріалів або хоча б показів свідків, що доводять порушення.
- Де ваші докази? - запитує Володимир.
Патрульні мовчать.
Згодом приїжджає співробітник Державтоінспекції (номер жетона 0236). Починається «мила» розмова, що загалом затягнулася на півтори години.
- Вийдіть з машини, чоловіче, - каже даішник. – Ми зробимо осмотр. Від вас спиртним чути.
- Не знаю, що вам там чути, але від мене спиртним не чути, - впирається Володимир. – Якщо вам чути спиртним, давайте «трубку», давайте свідків. А з машини я нікуди не вийду. Це моя приватна власність.
Спроби вмовити водія вийти з машин нічим не закінчилися. Натомість правоохоронець починає все більше дратуватися. Схоже, він добре знайомий із Володимиром.
- У вас постійні конфлікти із міліцією, - неодноразово згадує у розмові даішник.
Міліціонер погрожує при свідках витягнути Володимира із машини. Каже, що в інтересах водія «виповзти» звідти самотужки. Потім починає вимагати відкрити багажник.
- Чого я маю багажник відкривати? - дивується Володимир
- Бо я так сказав! – професійно обґрунтовує даішник.
- А ви хто?
Водій каже, що відкриє багажник, але лише при повному дотримані процедури – при свідках і зі складанням протоколу огляду.
- Я боюсь, що ви мені наркотики підкинете, - пояснює водій.
- Якби тут не було девочки, я б сказав, що ми туди підкинемо, - каже правоохоронець.
Розмова стає все більш напруженою. Зі боку даішника звучать грубощі. Зокрема він називає Володимира на «ти». Водій вказує, що згідно з нормативними актами, це не допустимо.
- Будь ласка, називайте мене Володимиром Павловичем і звертайтеся на «ви», - каже хлопець.
Це обурює міліціонера.
- Рано вам ще «Володимир Павлович». Будете при погонах, так як ми, то буде вам «Володимир Павлович», - дратується правоохоронець.
До розмови іноді долучаються інші міліціонери. Зокрема один із них погрожує «занадто розумному» Володимиру.
- Я тобі потім про всі закони розкажу, десь тако наодинці.
Закінчується усе дзвінком на гарячу лінію обласної Державтоінспекції. За словами Володимира, це примушує даішника нервувати, правоохоронець згадує, що йому негайно треба кудись у справах і зникає. Водієві повертають документи. Вийти зі своєї машини чи відкрити багажник хлопцю так і не довелося.
За словами начальника сектору профілактики обласної Державтоінспекції Володимира Мотичка, згадувана розмова водія з правоохоронцями справді мала місце. Виявляється, це було близько двох тижнів назад.
- Претензії водія стосувалися здебільшого дій співробітників патрульної служби міліції, а не співробітника Державтоінспекції, - каже Володимир Мотичко. - Водій поводив себе дуже емоційно. Тому інспектор запідозрив, що він нетверезий. Йому запропонували вийти з машини для перевірки. І в даному випадку водій мав виконати вказівку правоохоронця.
Що стосується відмови відкрити для огляду багажник машини, за словами Володимира Мотичка, водій справді мав право вимагати присутності при цьому двох свідків. А ось якби після того, як до справи залучили свідків, водій продовжував би пручатися, це вже була б злісна непокора міліції.
- Тепер про ввічливість. Співробітник Державтоінспекції дійсно повинен звертатися до водія винятково на «ви» і розмовляти з ним чемно, - каже Володимир Мотичко. – Навіть якщо водій розмовляє грубо і непристойно.
За словами Володимира Мотичка, водії мають можливість боротися з некомпетентними, на їх думку, працівниками Державтоінспекції. Для цього лише потрібно написати скаргу на ім’я начальника районного відділення Державтоінспекції або ж, навіть, обласного управління. Також можна зателефонувати на гарячу лінії Державтоінспекції – 59-34-34.
Анатолій Грачов (50),
завідувач юридичної консультації Замостянського району
У даному випадку є порушення як з боку водія, так і з боку співробітника Державтоінспекції. Водій спровокував правоохоронців на грубість. Міліціонери в свою чергу намагалися вийти за рамки своїх повноважень.
Згідно з наказом міністра внутрішніх справ, працівник Державтоінспекції має чітко пояснити, чому він зупинив водія. Виходити із машини водій не зобов’язаний. Якщо у правоохоронців виникла підозра у тому, що водій п’яний, вони мають перевірити його експрес-тестом. При цьому водій може залишатися всередині машини і має право вимагати присутності при перевірці двох свідків. Якщо ж водій відмовляється пройти експрес-тест, міліціонери зобов’язані відсторонити його від водіння і доставити у наркодиспансер, де стан водія визначать спеціалісти - не пізніше ніж через дві години після затримання.
Водій на плівці відмовляється відкрити багажник машини і вимагає присутності при цьому свідків. Він має на це право. Адже мова іде про огляд. А от для огляду, тобто візуальної оцінки автомобіля, звірки номерних знаків, тощо, свідки не потрібні.
Спілкуватися із водієм правоохоронці повинні були винятково у ввічливому тоні, звертаючись лише на "ви". Втім і водію не варто було ображати співробітників Державтоінспекції. Адже скандал - це не найкращий метод вирішувати проблеми.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер