Східне партнерство: продовжувати і поглиблювати чи плюнути і розтерти?

На травень 2015 року запланований черговий саміт Східного партнерства у Ризі. А питання, що робити з цим партнерством, так і літає у повітрі.

П’ять років Східного партнерства (політики ЄС що до шести східноєвропейських країн – України, Білорусі, Вірменії, Грузії, Молдови, Азербайджану) пролетіли як одна секунда. При всіх амбітних планах зближення цих країн із Європейським Союзом, успіхи ініціативи більш ніж скромні. А те, що видають за досягнення політики Східного партнерства, далеко не завжди напряму пов’язано із цією ініціативою.  

Складається враження, що все проти Східного партнерства. Італійка Федеріка Могеріні, яка зайняла посаду верховного представника Європейського Союзу із міжнародних справ і політики безпеки, лояльна до Путіна і путінської Росії. Політикою сусідства ЄС буде опікуватись член австрійської Народної партії Йоханнес Хан, який офіційно виступає проти подальшого розширення Євросоюзу. Головні промоутери Східного партнерства – польський і шведський міністри закордонних справ Радослав Сікорський та Карл Більд – покинули свої пости. Реалізація угоди про поглиблену зону вільної торгівлі із Україною відкладена. Вишеградська група (Польща, Чехія, Словаччина і Угорщина), що відстоювала політику Східного партнерства в ЄС, втратила єдність через різне ставлення до Росії та російської інтервенції в Україну. А Росія, на території країн Східного партнерства, активно пропагує ідеї «русского мира» та монстерізує образ Європи і Європейського Союзу, використовуючи для цього широку мережу мас-медіа, православну церкву та криміналітет.

Партнери із Східної Європи очікують від ЄС більшої співпраці у сфері безпеки та енергетичної політики. А європейські країни самі не можуть дати адекватної відповіді на ці виклики, оскільки зав’язані, з одного боку, на систему безпеки в рамках НАТО, а з іншого – на поставки російських енергоресурсів.

Напередодні саміту в Ризі інституції ЄС повинні оцінити ефективність діяльності Східного партнерства і доцільність виділення коштів на цю ініціативу. Попри те, що небагато можна представити для оцінювання після п’яти років провадження політики сусідства із східними партнерами, Європейський Союз мусить випрацювати подальший план діяльності. Найвірогідніше, що переможе принцип «більше за більше» - чим більше успіхів у внутрішніх реформах роблять країни, на які розрахована політика Східного партнерства, тим більше допомоги вони отримують від Європейського Союзу. Ця парадигма може перемогти, тому що вона максимально компромісна, хоча й передбачає нульовий результат. Європейські країни дійдуть консенсусу і задовольнять прагнення країн, що підтримують Східне партнерство (Польщі, Швеції, країн Балтії). Країни, що не підтримують Східне партнерство (Італія, Франція, Іспанія), забезпечать відсутність фінансування. Країни-партнери із Східної Європи (Україна, Білорусь, Вірменія, Грузія, Молдова, Азербайджан) не проведуть, «належних» внутрішніх реформ, адже навіть Грузію після реформ Саакашвілі європейські «мозкові центри» класифікували як країну із «заниженими стандартами демократії». І, значить, ніякої допомоги нікому надавати не потрібно. Чим не геніально-бюрократичний план, як створити видимість активної діяльності із прогнозованим нульовим результатом?

 


Автор: Олександр Неприцький

Коментарі (1)

За що люблю професора Пшемислава Журавського вель Граєвського, що він дуже чітко називає речі своїми іменами. У нього складні...

25 квітня у Вінниці відзначали 95-ту річницю польсько-українського союзу, укладеного Симоном Петлюрою та Юзефом Пілсудським....

Бажання відгородитися від небезпеки, непевне, вічне і вроджене, та відповідає інстинкту самозбереження. Підсвідомо, наприклад,...

Лєшек Бальцерович – архітектор реформ у Польщі, що були ініційовані у 1989 році, і в результаті призвели до стабілізації...

Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
20:44 Вінницькі гімнастки підкорили Грузію. Привезли 21 нагороду з «Keti Cup Tbilisi» photo_camera 20:29 Родичі та бізнес-партнери у вінницьких МСЕК: знайшли багато цікавого в деклараціях членів комісій 19:35 «Ми гідно робимо свою роботу». Про історію та випробування війною Ладижинської ТЕС 18:45 Класична, сирна, шоколадна. Знані вінничани діляться рецептами великодньої паски та хліба photo_camera Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 18:10 Оригінальні автозапчастини від провідних виробників тепер доступні для вінничан (Новини компаній) 18:09 У Вінниці виділять 21 мільйон гривень на потреби Захисників та Захисниць 17:48 Шукає ту, яку ніколи не цілував. Вони обоє із Джурина: хвилююча історія двох наших земляків 17:32 Як вінничанам з хронічними захворюваннями безплатно отримати ліки 17:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 27 та 28 квітня 16:35 Охорона та безпека під час війни: вінницькі охоронні фірми, сигналізація та відеонагляд (партнерський проєкт) 16:33 В останні дні квітня на вулицях біля Київського мосту обмежать рух. Яка причина та скільки це триватиме 14:45 З’явився білий бенгальський тигр. Чим ще здивує Подільский зоопарк у новому сезоні? photo_camera 13:45 У Вінниці чоловік з сокирою накинувся на контролера обленерго 13:32 «Колосівські» тхеквондисти здобули дві бронзи на турнірі «Hereya open» в Болгарії 13:20 Де смачно пообідати на Вишенці: огляд бізнес-ланчі і не тільки (партнерський проєкт) 12:45 За вбивство продавця трактора хмільничанин сидітиме 15 років 12:21 «Коли в темну пору йшли по траві, іскри сипалися з-під ніг». Спогади про аварію в Чорнобилі photo_camera 12:00 Адреси, де у Вінниці 26 квітня тимчасово не буде світла чи води 12:00 Як знайти роботу в Польщі: поради для українців (Новини компаній)
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up