Чим обернеться «економія» на талановитій українській молоді?

Чим обернеться «економія» на талановитій українській молоді?
ПАРТНЕРСЬКА ПУБЛІКАЦІЯ: Порядок проведення Всеукраїнських учнівських олімпіад регулюється чинним Положенням про олімпіади, турніри та конкурси, відповідно до якого всеукраїнські олімпіади з усіх предметів мають щорічно проводитись для учнів 8, 9, 10 та 11 класів. Саме це і було передбачено наказом Міністерства освіти і науки України № 915 від 07.09.15.

Грошей нема!

Однак після прийняття бюджету на 2016 рік, було вирішено, що на організації олімпіад можна зекономити. Не довго думаючи було видано наказ № 72 від 02.02.16, відповідно до якого Всеукраїнський етап олімпіади у 2016 році проводитиметься лише серед учнів 11-х класів та 10-11-х – з предметів, у яких передбачений Міжнародний етап. Це означає, що підготовка учнів 8-9-х класів до Всеукраїнської олімпіади з усіх предметів фактично була скасована, хоча претендентів на участь у ній було визначено, і діти давно і активно готуються.

«Як не буде???»

Відео дня

Це рішення шокувало і учнів, і всіх тих, хто займається підтримкою олімпіадного руху – небайдужих вчителів, батьків, організаторів. Адже навіть у найтяжчі роки олімпіади завжди проводили у повному об’ємі. Причина, яку називають у Міносвіти: брак коштів через збільшення цін на харчування і проживання для учасників олімпіад, – не може не викликати посмішку. Сума, яку виділяє держава на організацію олімпіад – це 3 млн грн. Це при тому, що теоретично має оплачуватись і робота журі, яке, як і раніше, готове працювати безкоштовно. В результаті прийнятого рішення, вдасться зекономити аж 1.5 млн гривень. Хіба в масштабах країни це саме та економія, яка нам так конче необхідна? І дуже прикро, що ця сумнівна економія відбувається за рахунок дітей.

Немає тренінгу – немає перемог.

Також потрібно розуміти, які наслідки потягне за собою цей необдуманий крок. Просто так діти на олімпіади в 11-му класу не потрапляють – вони ідуть до цього ще з 7-8-го класу, витрачають багато часу і сил, особливо в предметах природничо-математичного циклу. Для перемог потрібен регулярний тренінг, кураторство і час для кристалізації цих «діамантів» – талановитих дітей, яких обдарувала природа. Їх знання далеко за межами шкільної програми, вони здатні розв’язувати найскладніші задачі «на ідею», яку спочатку треба побачити. Це дається тільки талантом, помноженим на досвід. Але спочатку треба шліфувати техніку, набувати цей досвід, що і відбувається протягом 8-9-х класів.

А тому, це рішення – просто ніж у спину майбутнього України – талановитої молоді, якої у нас так багато, так само як і професійних вчителів, викладачів, тренерів, здатних огранити ці «діаманти». Але якщо не буде Всеукраїнського етапу олімпіади для 8-9-х класів, то не буде кого відправляти в 10-му. А ще через пару років не буде кому представляти Україну і на міжнародному рівні.

А як це вплине на самих дітей? Вони готувалися, працювали, жадали розвивати свій талант і раптом зрозуміли, що їхня Батьківщина на них просто зекономила! Хіба можна очікувати, що ці талановиті діти тут залишаться і будуть розвивати нашу країну?

Хитрий план

Складається враження, що це рішення для Міністерства є зручним: звісно, є небайдужі люди, які не можуть дозволити звести нанівець олімпіадний рух як такий. Тому на сьогоднішній день вже знайдені спонсорські кошти на проведення олімпіади з математики, фізики і хімії у повному об'ємі. Але чи знайдуться такі кошти у наступному році? І взагалі, чим гірше біологія, екологія, географія, іноземні мови – ті предмети, які не знайшли фінансування?

Сумна тенденція

Олімпіади проводяться з кінця 50-х років минулого століття, і як би важко не було країні, у «верхівки» ніколи не виникало думки зекономити на дітях, майбутньому нашої країни. І для багатьох із них, зокрема дітей із маленьких містечок, всеукраїнський етап – це єдина можливість заявити про себе і в подальшому отримати гарну освіту.

Якщо зараз скасовують всеукраїнський етап, то потім може виникнути питання – а навіщо нам тоді міський етап? А є самородки, які на міському етапі виграють олімпіади навіть із декількох предметів. І це не якісь вундеркінди – це нормальні українські діти, які просто багато працюють, в яких горять очі і яким все цікаво. І забрати у них стимул до самовдосконалення, фактично сказати їм: не потрібні тобі ті знання поза шкільною програмою, твоя справа – здати ЗНО, яке по суті навіть не дає можливості виділити дитину із виключними знаннями, – це просто низько.

Найнеприємніше навіть не зменшення фінансування як таке, а саме відношення до олімпіадного руху. І якщо воно не зміниться, це неминуче призведе до руйнування цієї системи.

З часом у нашій країні просто не залишиться світлих голів, тож на яке світле майбутнє ми можемо сподіватися? 

ОЛЬГА МАСАЛІТІНА, українська письменниця, громадський діяч

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
17:32 Як вінничанам з хронічними захворюваннями безплатно отримати ліки 17:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 27 та 28 квітня 16:33 В останні дні квітня на вулицях біля Київського мосту обмежать рух. Яка причина та скільки це триватиме 14:45 З’явився білий бенгальський тигр. Чим ще здивує Подільский зоопарк у новому сезоні? photo_camera Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 13:45 У Вінниці чоловік з сокирою накинувся на контролера обленерго 13:32 «Колосівські» тхеквондисти здобули дві бронзи на турнірі «Hereya open» в Болгарії 13:20 Де смачно пообідати на Вишенці: огляд бізнес-ланчі і не тільки (партнерський проєкт) 12:45 За вбивство продавця трактора хмільничанин сидітиме 15 років 12:21 «Коли в темну пору йшли по траві, іскри сипалися з-під ніг». Спогади про аварію в Чорнобилі photo_camera 12:00 Адреси, де у Вінниці 26 квітня тимчасово не буде світла чи води 12:00 Як знайти роботу в Польщі: поради для українців (Новини компаній) 11:45 Знайшли військових, які переховували вбивць поліцейського з Вінниччини 11:00 Ліквідували ще 950 окупантів. Зведення Генштабу на ранок 26 квітня 10:00 Сьогодні день пам'яті Чорнобиля. Історія та прикмети 26 квітня 09:44 Чи знаєте історію Чорнобильської катастрофи? Тест від 20minut.ua 09:00 Конференц-зали та коворкінги у Вінниці: де орендувати та за скільки? (партнерський проєкт) 21:00 Поліція Вінниччини затримала двох наркоторговців: їм загрожує до 10 років ув'язнення 20:08 «Жирна ціль»: Як військові з вінницьких міні-градів знищили генерала рашистів 20:00 Вінниччина готується до сильного вітру: оголосили жовтий рівень небезпеки
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up