Вода з-під крану має неприємний запах і “смакує” річкою та хлором. Так вважає більшість вінничан, які взяли участь в опитуванні “Чи задоволені ви якістю питної води у Вінниці?” на сайті “20 хвилин” та в нашій групі Вконтакті. Між тим, у міській санстанції кажуть, що водопровідна вода у Вінниці відповідає всім нормам, а от кринична, навпаки, гірша за воду з-під крану.
Готувати можна, пити - ні
Журналісти RIA також поспілкувалися із вінничанами на вулиці, аби дізнатися, чи задоволені вони якістю питної води у місті. Більшість опитаних зізнаються, що воду з-під крану не п’ють, але готувати на ній можна.
- Якість води непогана, але її псують труби, по яких вона тече, - каже 32-річний викладач Володимир Каленич. - Тому люди часто нарікають на неприємний смак, запах та колір. Я використовую воду з-під крана і для приготування їжі, і так її п’ю.
А от 26-річна лікарка Олена Волік каже, що її сім’я не використовує водопровідну воду, оскільки їм не подобається смак, запах та колір цієї води.
- У нас маленька дитина, тому для приготування їжі використовуємо тільки воду з колонки, - каже Олена.
Студент Олександр Черната (22), приміром, п’є воду тільки з криниці. З-під крану, каже Олександр, несмачна. А от бухгалтеру Діані Константиновій (32) категорично не подобається запах водопровідної води, тому їхня сім’я обов’язково користується фільтром.
Вінничанка Інна Вдовиченко (32) теж “за” фільтрування водопровідної води.
- Не можу сказати, що вода з-під крану аж така погана - вона ж не зелена, не каламутна... В мене теж дитина, але я спокійно готую на цій воді. На кухні постійно стоїть фільтр - таку воду ми з донькою п’ємо. Думаю, це роблять всі вінничани. Але просто щоб перестрахуватися, та й жорсткість води при фільтруванні зменшується.
На що скаржаться найбільше
Власне, як показало дослідження, повністю задоволені водою з-під крану лише кожен десятий. Інших не влаштовує запах, смак, осад тощо.
Тому вінничани, переважно, або фільтрують воду, або беруть із криниці, сподіваючись, що там вода кращої якості.
В чому справжня проблема з водою у Вінниці? У недопрацюваннях водоканалу чи у застарілій системі водопостачання? RIА продовжить тему у наступних номерах.
Ірина Односталко, головний санітарний лікар Вінниці:
“Вода з-під крану краща, ніж у криницях”
- Вінничани отримують воду з річки Південний Буг та 630 криниць громадського та колективного користування. Питання якості питної води завжди на суворому контролі як у міській раді, так і у Вінницькому водоканалі. Якби наша вода була така погана, як на те нарікають деякі вінничани, ми вже б мали цьому підтвердження у вигляді захворювань та масових отруєнь. На щастя, такого не було.
Наші лабораторії тісно співпрацюють із лабораторіями водоканалу, тому проби води, які щомісячно забирають наші працівники із усіх точок у місті, проходять ретельну перевірку. Питна вода у Вінниці відповідає всім нормам і є якісною.
Звісно, більшість вінничан користується фільтрами для води. Люди керуються природною обережністю і фільтрування дозволяє зменшити жорсткість води, провести її ретельнішу очистку після проходження по трубах. Якби ми пили воду з-під крана, повірте, це б не зашкодило нашому здоров’ю.
Процес очистки води починається на водоканалі, і працівники постачають вінничанам якісну воду. Але біда з трубами… Масштабно вони не замінювалися вже більше 50 років. Тому що “вчепить” на себе вода, поки дійде до споживача - невідомо. Все впирається у відсутність фінансування на заміну системи водопостачання.
Багато вінничан помиляється, вважаючи, що вода з криниці краща, ніж вода з-під крана. У криничній воді у приватних секторах є нітрати, а жорсткість вище норми. Ми окремо досліджуємо криничну воду там, де є діти віком до трьох років. Якщо у такій воді виявляється високий вміст нітратів, ми зв’язуємося із господарями і просимо не використовувати цю воду. А перейти, взагалі, на централізоване водопостачання. Тому що споживання води з високим вмістом нітратів для маленьких діток може обернутися невиліковною хворобою - метгемоглобінемією. Кілька років тому у Вінниці двоє діток навіть померло від цієї хвороби.
Стаття опублікована за підтримки гранту міжнародної мережі з підтримки журналістських розслідувань SCOOP, спонсорованої урядом Данії.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер