З Бару, Немирова і Калинівки: люди, яких знає Україна та світ. Частина 2
- 23 квітня 2025 р.

- Від королев і митців до сучасних військовослужбовців-героїв і спортсменів. Вінницька область подарувала Україні чимало видатних, а подекуди просто відомих, постатей, які залишили яскравий слід у нашій історії та культурі.
- У нашій другій добірці зібрали імена знаних і маловідомих, історичних і сучасних постатей, повʼязаних із Баром, Немировом, Калинівкою, Хмільником та Гайсином.
Бар
Королева Польщі та велика княгиня Литовська Бона Сфорца. Викупила подільське поселення Ров, ініціювавши у 1537 році його відбудову. Містечко отримало від неї назву Бар, на честь італійського Барі, її батьківщини. За роки свого перебування вона збудувала Барський замок — одну з найбільших і найміцніших фортець регіону. Сприяла королева Бона наданню місту магдебурзького права, перетворивши його на важливий центр торгівлі.
Американський актор українського походження Ігор Вовковинський. Народився цей чоловік саме у місті Бар, але згодом емігрував з родиною до США. Відомий передовсім як найвищий чоловік Америки (234,5 см), і занесений до Книги рекордів Гіннеса. Під час передвиборчої кампанії 44-го президента США Барака Обами, виступив як найбільший, у буквальному значенні цього слова, його прихильник. Справжня слава до нього прийшла на пісенному конкурсі «Євробачення 2013», коли він виніс на руках представницю України Злату Огневич.
Скульптор і художник Володимир Заєць. Автор понад ста унікальних скульптур, багато з яких занесені до Книги рекордів України. До прикладу, під час Помаранчевої революції він створив картину, до написання якої долучилися 2004 людини з різних регіонів і семи країн, зокрема Віктор Ющенко. Створював він також малюнок завдовжки 120 метрів, вирізав з дерева пʼятиметрову ложку, виготовляв й дерев'яний памʼятник Тарасу Шевченку.
Відомий спортсмен Олександр Казік. Попри проблеми з зором, чоловік став майстром спорту міжнародного класу з біатлону. Дворазовим срібним призером Паралімпійських ігор. Багаторазовим призером чемпіонатів України та кубків світу.
Хмільник
Лідер гурту «ТіК» Віктор Бронюк. Народився в селі Соколова, що в Хмільницькому районі. У 2005 році створив гурт, що став відомим завдяки дотепним і соціальним пісням. Найбільші хіти — «Олені», «Вчителька», «Сірожине пірожине», «Апрєль», «Кацапи» і «Люби ти Україну!». У 2022 році Віктор приєднався до тероборони, а після демобілізації очолив Вінницьку обласну філармонію.
Учасник російсько-української війни, Герой України (посмертно) Владислав Українець. Від липня 2020 служив командиром механізованого взводу у 59-й бригаді. Брав участь в ООС. У перший день повномасштабного вторгнення прикривав відхід українського війська від удару ворога, що атакував його позиції. Загинув на Антонівському мосту Херсонської області. Владиславу назавжди 22 роки.
Польський піаніст та композитор Ігнацій Ян Падеревський. Народився в районі, а хрещений в самому Хмільнику. Брав участь в антиросійському повстанні, за що його увʼязнили у Києві. У Європі дебютував як піаніст. Давав великі концерти у Парижі, Лондоні та багатьох інших містах. Виступав перед королевою Вікторією. Єдиною створеною ним оперою стала «Манра», яку 9 разів ставили в провідному театрі США Метрополітен-опера.
Гайсин
Один із найвизначніших українських поетів і дисидентів 20 століття Василь Стус. Народився 1938 року в селі Рахнівка, що нині входить до Гайсинського району. Саме тут минули його перші роки життя, і звідси родина Стусів згодом переїхала на Донеччину у пошуках заробітку. Хоча більшість життя Василь Стус провів на сході України, саме Поділля, зокрема Гайсинщина, була його малою батьківщиною, звідки він виніс глибоке відчуття українського коріння, яке пронизувало його поезію та світогляд.
Брати Котенки
Полковник Сергій Котенко боронив Україну з часів АТО, був командиром батальйону «Вінницькі скіфи». Під час повномасштабного вторгнення завдяки його мужнім діям та особистій рішучості знищено кілька колон ворожої техніки. Загинув 9 березня 2022 під Запоріжжям. Герой України посмертно.
Двома днями раніше, 7 березня 2022 року, відбиваючи атаки, на Миколаївщині загинув й сержант Олександр Котенко. Активний учасник Революції Гідності, доброволець штурмового батальйону «Айдар». Був демобілізованим з АТО/ООС через поранення, займався волонтерством, але після початку великої війни повернувся в стрій. Кавалер ордену «За мужність» III ступеню посмертно.
Військовослужбовиця та громадська діячка Людмила «Мальва» Менюк. Після загибелі в АТО сина Станіслава, який служив у батальйоні «Айдар», вона приєдналася до лав цього ж батальйону, де згодом очолила бронетанкову службу, ставши першою жінкою в Україні на цій посаді. Активно виступає на міжнародних форумах, де привертає увагу до потреб українських ветеранів та їхніх сімей.
Немирів
Меценатка та громадська діячка княгиня Марія Щербатова. Саме вона ініціювала будівництво розкішного дендропарку й палацу в центрі міста, який нині є архітектурною пам’яткою та частиною санаторію «Авангард». Під час Першої світової війни Щербатова організувала в палаці шпиталь для поранених, де працювала разом із донькою. Після приходу до міста «червоних», обидвох розстріляли.
Видатний український композитор і хоровий диригент Микола Леонтович. Народився у селі Монастирок, що входить до Немирівської міської громади. У місті він навчався у гімназії та згодом викладав музику. Леонтович відомий у світі як автор «Щедрика» — української колядки, яка стала основою всесвітньо популярної Carol of the Bells.
Професійний боксер Роман Головащенко. Виступав у першій важкій та важкій вагових категоріях і здобув низку титулів, зокрема: чемпіон світу за версією GBC, інтернаціональний чемпіон та інтерконтинентальний чемпіон IBO, чемпіон Європи за версією IBF та чемпіон за версією UBO International. Загалом у професійній кар'єрі провів 29 боїв, здобувши 21 перемогу (19 нокаутом).
Письменниця та перекладачка Марія Вілінська (Марко Вовчок). Проживала у Немирові. Саме тут вона написала свою першу збірку україномовних творів, надрукованих під назвою «Народні оповідання». Збірка одразу набула широкої популярності серед української інтелігенції. У Немирові, до слова, Марко Вовчок почала писати соціальну повість «Інститутка».
Народний артист України та естрадний співак Павло Зібров. Народився у селі Червоне Немирівського району. Відомий багаторічною активною участю в українському шоубізнесі та своїми хітами: «День народження», «Хрещатик», «Мертві бджоли не гудуть» тощо.
Калинівка
Поет, перекладач та лікар Степан Руданський. Народився в селі Хомутинці поблизу Калинівки. Найбільш відомий своїми гумористичними «співомовками» — віршами на теми народного життя, що зберегли живу мову й дотепність українського фольклору. Окрім літературної праці, Руданський працював земським лікарем у Ялті, де й помер, залишивши по собі значний культурний спадок.
Професійний футболіст Віталій Буяльський. Народився у Калинівці. Дебютував у київському «Динамо» у 2011 році та з того часу став одним із ключових гравців клубу, є капітаном. Провів понад 250 матчів, забив більш як 60 голів. Віталій також виступає за національну збірну України.
Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький. Професійну кар'єру розпочав у Міністерстві закордонних справ України, де обіймав посади від аташе до керівних. З 2010 по 2016 рік був Постійним представником України при Раді Європи. У 2016–2021 роках — Надзвичайний і Повноважний Посол України в Бельгії, Люксембурзі та Представник України при Європейському Союзі. Від вересня 2024 очолює Мінкульт.
Читайте також:
З Вінниці, Тульчина і Жмеринки: люди, яких знає Україна та світ
У Вінниці проживають тисячі етнічних росіян. Який національний склад в інших містах нашої області?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
ТОПОВА УКРАЇНСЬКА БК ДЕ МОЖНА ВИВОДИТИ БЕЗ КОМІСІЇ 👇
https://bit.ly/megapariua
ЩЕ Й ПО ПРОМОКОДУ KZKBET МОЖНА ОТРИМАТИ ДО 10695 ГРН НА ДВА ПЕРШИХ ДЕПОЗИТИ 🔥
ТОПОВА УКРАЇНСЬКА БК ДЕ МОЖНА ВИВОДИТИ БЕЗ КОМІСІЇ 👇
https://bit.ly/megapariua
ЩЕ Й ПО ПРОМОКОДУ KZKBET МОЖНА ОТРИМАТИ ДО 10695 ГРН НА ДВА ПЕРШИХ ДЕПОЗИТИ 🔥