Субсидія на оренду житла для переселенців: як працює новий механізм допомоги

- У січні запровадили новий механізм отримання субсидії на оренду житла для ВПО.
- Це означає, що переселенці з невеликими доходами можуть розраховувати на часткове відшкодування вартості зйомних квартир та будинків.
- Як можна скористатися цією програмою у Вінниці? Чи має вона попит? І на які розміри субсидії можна розраховувати?
Механізм отримання фінансової допомоги від держави доволі простий. Для початку власник житла і орендар-переселенець заповнюють і підписують кілька документів: договір на оренду житла і заяву про надання субсидії та компенсацію частини податків. Зробити це можна безпосередньо в Пенсійному фонді.
Далі ці документи треба подати. Зробити це можна як офлайн, так і онлайн. У першому випадку доведеться відвідати будь-який сервісний центр ПФУ або ЦНАП — у такому разі документи подаються і підписуються у паперовому вигляді.
Якщо ж обрали онлайн, тобто через портал електронних послуг ПФУ, то документи подаються в електронному вигляді з кваліфікованим електронним підписом (КЕП).
В обидвох випадках документи мають мати підписи як власника житла, так і орендаря.
Впродовж 10 днів після подання, відправник отримає одну з наступних відповідей: про призначення субсидії та її розмір; про необхідність уточнити дані чи виправити помилки; про відмову з поясненням причини.
Коли субсидія призначена, то переселенці щомісяця отримують визначену субсидією суму коштів на картку. Своєю чергою власник житла, якщо поставить відповідну позначку у заяві, щокварталу отримуватиме компенсацію на оплату податків.
При цьому переселенці сплачують орендну плату та комуналку власнику житла. А власник щокварталу самостійно сплачує податок на доходи фізичних осіб та військовий збір — це 23% від вартості здавання житла в оренду.
Хто має право на субсидію
Субсидія призначається внутрішньо переміщеним особам, які наразі не мають у власності іншого житла. Сюди входять як люди, чиє житло зруйноване через бойові дії, так і ті, хто має власне житло, але воно знаходиться на окупованих територіях чи в районах, що внесені до відповідного переліку Кабміну.
Є й додаткові умови. Зокрема, орендодавець і орендар не повинні бути родичами. Крім того, враховується сукупний дохід родини. Якщо він перевищує встановлений рівень, субсидія не призначається, адже родина вважається спроможною самостійно оплачувати оренду.
— Наприклад, ми рахували, якщо родина з двох дорослих та двох дітей має сукупний дохід 18 тисяч гривень на місяць, то вони потенційно можуть отримати субсидію, — пояснює начальниця Відділу надання житлових субсидій Головного управління ПФУ у Вінницькій області Катерина Козак. — Усе залежить від точних розрахунків, адже ми оцінюємо і доходи, і вартість оренди, і місто, в якому проживають люди. Насправді родини можуть отримувати компенсацію більшої частини від вартості оренди.
Днями Міністерство соціальної політики у співпраці з платформою ЛУН запустили онлайн-калькулятор для самостійного розрахунку орієнтовного розміру цієї субсидії. З його допомогою ми моделювали кілька ситуацій.
До прикладу, до Вінниці переїжджає родина з чотирьох осіб (двоє дорослих та двоє дітей). Ніяких пільг вони не мають. Лише сукупний дохід 20 тисяч гривень на місяць. Оскільки вартість житла у нашому місті одна з найвищих в Україні, то вказуємо 15 тисяч гривень. Калькулятор порахував, що за такого сценарію розмір субсидії становитиме 8 265 гривень, а решту 6 735 гривень сімʼя сплачуватиме самостійно.
Або родина з двох дорослих. Дохід такий самий — 20 тисяч. Натомість оренда 10 тисяч гривень. У такому разі субсидія буде 3 912 гривень, а 6 088 — вони платитимуть з власної кишені.
Чи, до прикладу, до Вінниці приїжджає пара пенсійного віку. На двох їхня пенсія складає 10 тисяч гривень, але й оренда плата на місяць обходиться в 10 тисяч. Тоді калькулятор показує нам, що субсидія 6 199 гривень, а родина має витратити 3 801 гривню власних коштів.
— Для отримання субсидії людина має або бути офіційно працевлаштованою, або зареєстрованою в центрі зайнятості. Якщо жодної з цих умов не дотримано, людині можуть надати субсидію на місяць з зобов'язанням знайти роботу — інакше допомога скасовується, — продовжує Катерина Козак.
Чому послуга не популярна
Попри відносну простоту оформлення, за понад три місяці дії програми у Вінницькій області лише дві родини подалися на таку субсидію. В одному випадку її не призначили через перевищення рівня доходу родини, в іншому призначили, однак вже наступного дня самі переселенці розірвали договір оренди. Вірогідно, через тиск з боку власника житла.
Ймовірно, низька популярність програми пов’язана з податковими нюансами, небажанням орендодавців «світити» свою нерухомість або просто недостатньою обізнаністю. Хоча, нагадує Катерина Козак, сам алгоритм призначення не складний, а держава готова частково компенсувати не лише орендарям, а й власникам житла.
Читайте також:
Порівнюємо зарплати у Вінниці та сусідніх обласних центрах: як вони змінилися з минулого року
Відтепер увесь бензин — зі спиртом: чи погано це та яка ситуація на АЗС Вінниці?
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.