Як забезпечити безпеку донорської крові

Як забезпечити безпеку донорської крові

В Україні досі неможливо на 100 відсотків гарантувати безпечність компонентів крові. Перехід на європейські стандарти започатковує кардинальні зміни в сфері крові та дозволить вирішити накопичені роками проблеми в даній особливо важливій сфері.

Сучасна медицина неможлива без використання препаратів крові. Вони вкрай потрібні при аваріях, пологах, кровотечах чи тяжких захворюваннях. Водночас брак безоплатних донорів призводить до необхідності в терміновому переливанні крові від донора. Звідси маємо потенційні ризики зараження з наступною необхідністю в тривалому лікуванні від перейнятого гепатиту чи іншого захворювання.

Не менш важливою є проблема недофінансування та нехтування з боку влади першочерговими потребами спеціалізованих закладів сфери крові. Тому вкрай необхідне розроблення та прийняття цілісної стратегії розвитку національної системи крові з урахуванням взятих за Угодою про асоціацію зобов’язань.

Національна стратегія та вимоги директив

З метою змінити нинішню ситуацію Національної системи крові Міністерство охорони здоров’я розробило стратегічний план розвитку та вдосконалення. У документі передбачено ряд заходів для своєчасного доступу громадян до якісних і безпечних компонентів крові. Реалізацію стратегії з розвитку системи крові Міністерством охорони здоров’я окреслено протягом 2018-2022 років.

Першим і головним кроком втілення майбутньої стратегії є створення національної системи заохочення до добровільного донорства. Це виконується для того, щоб унеможливити ситуативне донорство  та створити сталу систему поповнення Банку крові.

Планується розробити план рекрутингу для впровадження системи регулярного донорства перевірених осіб. Це знизить кошторисні витрати на утилізацію зараженої вірусом плазми від нерегулярних донорів. Після цього запроваджується система подвійного скринінгу донорської крові. Тобто вірус в крові виявляється на ранніх етапах його розвитку. Здійснюватиметься така перевірка за двома методиками, які давно використовуються в усіх розвинутих країнах. Проте, як зазначають фахівці, один із методів передбачає великі кошторисні витрати. Звідси реалії впровадження першого методу в Україні стоїть під питанням.

Також враховуються взяті вимоги перед Європейським Союзом. Перша з них стосується встановлення нових стандартів безпеки та якості збору, обробки, тестування, зберігання та розповсюдження компонентів крові. Всі вони визначені та детально описані в Директиві № 2002/98/ЄС.

Друга вимога регламентує певні технічні впровадження для компонентів крові згідно з Директивою № 2004/33/ЄС. Це передбачає великі кошторисні затрати на технічне оснащення центрів крові.

Третя вимога передбачає комунікацію між працівниками установ та обмін новітніми розробками та проектами. За це відповідальна Директива № 2005/62/ЄС щодо стандартів та специфікацій Співтовариства щодо системи якості для установ, що працюють з кров'ю.

Ще одна вимога стосується відстеження та повідомлення про серйозні побічні реакції та події.

Окрім цього, центри крові мають впровадити систему управління якістю та пройти сертифікацію у системі належної лабораторної практики (GLP). Також новим для України має стати створення національного реєстру донорів крові та впровадження автоматизованої системи управління інформацією в системі крові. Це значно покращить ситуацію, полегшить роботу працівників та створить певну прозорість.

У складі державної установи «Центр громадського здоров’я МОЗ» з’явиться трансфузіологічний центр, на який покладатиметься управління та моніторинг програм у Національній системі крові. Також окремо передбачене навчання для всіх ланок технологічного процесу з урахуванням європейських вимог.

-Наша система крові зовсім не регулюється. Стратегія повинна прийматися для України. Її було розроблено, але Міністерство фінансів не погодило через великі кошторисні витрати її реалізацію. Саме вона зобов’язує встановлення дороговартісного обладнання, яке відповідає всім нормам ЄС. Зараз вона перебуває на стадії прийняття. Та я вважаю, що вона є цілком реальною для України», - зазначив директор БО «Мережа 100% відсотків життя Рівне» Юрій Лазаревич.

Певні зрушення вдасться досягти з розпочатою з квітня 2018 року оцінкою центрів крові. Результатом стане визначення готовності установ до акредитації відповідно до вимог Європейського Союзу. До даної роботи вже долучилися запрошені кваліфіковані спеціалісти, які використовуватимуть адаптовані інструменти оцінки Європейської системи інспектування служб крові (EuBIS).

Від радянської до сучасної служби крові

На сьогодні в Україні існує один центр крові, що відповідає всім нормам Європейського Союзу. Декілька років назад у Сумському центрі крові через запроваджене державно-приватне партнерство повністю оновлене необхідне технологічне обладнання. Водночас Міністерство охорони здоров’я намагається покращити ситуацію в масштабах всієї країни. Поки проходять всі

Ситуація з забезпеченням препаратів крові в районах області інколи досягає критичного рівня. Обласний центр крові регулярно заохочує донорів до здачі крові. За умови існування залишків препаратів крові, які охоче викуповують приватні структури, наявний банк крові у Вінниці не завжди може задовольнити потребуючих всіма необхідними безпечними компонентами.

Наразі реформування системи служби крові затягується. Досі не проведена оцінка потреби в ресурсах. Допоки наявні кроки свідчать більше про декларативність, ніж реальне бажання дотриматися взятих Міністерством охорони здоров’я зобов’язань.

Однак кожен з нас має бути впевненим, що за потреби в донорській крові держава здатна її надати вчасно з належним дотриманням вимог безпеки для здоров’я.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Просування реформ в регіони» за сприяння Європейського Союзу (http://ec.europa.eu/europeaid). Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю автора і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

21:01 Вінничанин вкрав молоковоз, який залишили з ключами у замку запалювання 20:01 Вінничани привезли дві золоті медалі з міжнародного турніру зі дзюдо 19:47 Вінничанка про життя у ретро-стилі: «Комусь подобається опера та балет, а комусь гоп-ца-ца» 19:11 Зник валютний депозит в «Ідея Банку». Клієнта послали в поліцію, замість віддати гроші Від читача 18:27 Юліко: пташка української сцени 18:02 Вінничани можуть отримати монетизовану субсидію у 34 банках (Перелік) 17:01 Скоро 1 вересня: поради, як правильно обрати шкільний одяг та взуття 16:03 ДТП на Соборній: вагітна водійка БМВ потрапила у лікарню. Відео за понеділок 15:14 Інтерв'ю з онкологом. Видалити родимку чи лікувати рак — що обираєте? 15:01 Тепло і з помірними опадами: синоптики розповіли про погоду в вересні 14:55 Анонси спортивного тижня: шахи, футбол, хокей на траві 14:09 Шукають Павла Олійника, який зник ще на початку липня. Допоможіть у пошуках 13:00 Як вибрати автошколу? (Новини компаній) 12:47 Вибухи на Київській: перші подробиці загорання автівок подружжя вінничан play_circle_filled 12:46 Розкішний готель з туалетом на вулиці. Як жили у домі Райхера photo_camera 11:58 Вінничани заборгували за опалення понад 105 мільйонів гривень (Рейтинг боржників) 10:59 Біля Гнівані п’яний водій перекинувся на мопеді. Постраждала 11-річна донька 10:22 Вибухи на Київській: загорілися дві автівки. Вогонь ледь не перекинувся на третю play_circle_filled 10:10 Хто такий PM? (Новини компаній) 09:59 Залишив речі у автобусі та зник. Не повернувся з заробітків Василь Барбарош
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Афіша та квитки на Moemisto.ua Афіша:
keyboard_arrow_up