«А може я князь?» Як це можна з'ясувати самостійно

 • Звідки ноги ростуть. Хто такі генеалоги і чим вони займаються. Куди звертатися, якщо потрібно дослідити свій родовід. Скільки це буде коштувати і в які терміни будуть виконані роботи. Як самостійно дізнатися, хто були твої пращури до десятого покоління. Поспілкувалися із директором Вінницького центру визначення генеалогії «Пращур» Віктором Долецьким
«А може я князь?» Як це можна з'ясувати самостійно
Віктор Долецький

У більшості випадків до послуг генеалогів звертаються з двох причин: підтвердження національності або для дослідження родоводу. Віктор Долецький розповідає, що часто клієнтам потрібно віднайти підтвердження своєї приналежності до поляків, щоб потім отримати Карту поляка, або до євреїв, тому що людина хоче репатріюватися до Ізраїлю.

– Для цього не потрібно досліджувати весь родовід, і це доволі легка процедура. Ми знаходимо документи, у яких міститься інформація про національність, перевіряємо її, і якщо там справді є такі дані, то беремо в архіві відповідну довідку.

Інші прагнуть дізнатися власний родовід до максимальної глибини. Зазвичай це 7-10 поколінь. У таких випадках, генеалоги щільно засідають за роботою в архівах.

Спочатку аналізують документальну базу. Тобто дізнаються, які документи є в архівах по тому чи іншому населеному пункту.

Основними типами документів, з якими вони працюють, є матричні книги (інформація про народження, шлюб і смерть), сповідальні розписи (під час сповідей у церквах людей переписували по родинах) і ревізійні казки (документ Російської імперії для оподаткування).

– Ще є актові книжки радянського зразка, це аналог метричних. За допомогою них ми складаємо родову сітку. Тобто отримуємо інформацію, хто з родичів і де народився, від чого і коли помер, кількість шлюбів, кількість дітей тощо. Також бачимо, чи вони були містянами, селянами, однодворцями, дворянами. Усе це називається класичною генеалогією – інформація про час і місце, де жила людина, а також, хто були її батьки і діти. Цей напрямок стає дедалі популярнішим, адже знати своє коріння сьогодні в тренді.

Географія пошуків

Діяльність центру сконцентрована на території України. Але при вже розпочатому великому дослідженні, можуть продовжити пошуки в Польщі, Білорусі або Росії. У випадку, коли родовід клієнта повністю зосереджений, наприклад, у Білорусії, вінницькі генеалоги намагаються не братися за замовлення.

– Адже є білоруські дослідники, які краще орієнтується в тій місцевості, – говорить Віктор Долецький. – Якось до мене звернулася жінка, у якої одна з гілок японська. Я би дуже хотів їй допомогти, але, по-перше, японська мова мені дуже далека. По-друге, там зовсім інша структура документів.  

У ситуаціях, коли замовникам потрібно дослідити родовід у якійсь із далеких від України країні, генеалоги, по можливості, переключають їх на колег, які працюють безпосередньо в тій частині світу.

Дедлайн

Якісне дослідження триває близько року. У деяких випадках можна впоратися і за шість місяців. А бувають замовники, які хочуть отримати готовий родовід до кінця поточного місяця. Таким у послугах відмовляють.

– Найшвидший родовід ми зробили всього за три місяці. Пробіглися по основних типах документів і змогли вивести гілку в десяте покоління. Звичайно там ще залишалось багато роботи, але головне, що ми вклалися в дедлайн і задовольнили клієнтів.

Доступ до документів

На думку фахівця, більшість вважає, що в них немає доступу до архівних даних. Але це зовсім не так. І в Україні з цим набагато простіше, аніж, скажімо, в сусідніх Білорусі та Росії. Шукати своїх пращурів в Польщі ще легше. А в західноєвропейських країнах взагалі майже всі документи викладені в мережу інтернет.

– Одна проблема полягає в знаннях про те, у яких саме документах треба шукати. Інша в тому, якою мовою вони написані. Ми часто стикаємося зі старолатинською, староросійською або скорописом XVIII століття. Без підготовки прочитати таке майже неможливо.

Досліджувати самотужки

У інтернеті можна знайти безкоштовні відеолекції Долецького про те, з чого слід починати досліджувати родовід і яким чином цим можна займатися самостійно. У роликах фахівець пояснює, що єдина відмінність у вас з професійними генеалогами тільки в тому, що в тих більше досвіду пошуків і опрацювання документів.

Починати дослідження Віктор радить зі збору та систематизації інформації, що вже є в родині. Тобто дані про батьків, дідусів, бабусь чи будь-яких інших родичів, про яких ви щось можете знати.

Вигляд родового дерева

– Ключовими моментами, на які варто звертати увагу, є дати та місця подій. Якщо в родині є якісь документи, їх також треба систематизувати. Після опрацювання всієї інформації, до якої ви змогли дотягнутися, можна йти в архів. Вінничанам слід орієнтуватися на Держаний архів Вінницької області. При пошуках документів звертайте увагу на адміністративно-територіальний поділ Російської імперії. Адже більша частина нашої області входила до Подільської губернії з центром у Кам’янці-Подільському. Тому левова частина документів по нашим населеним пунктам зберігалася там. У 2003 році була пожежа, після якої всі папери були перевезені до Хмельницького.

Вартість та гарантії

Дослідження глибиною в 7-10 поколінь коштує від 2 тисяч доларів. Але одразу всю суму платити не потрібно. Оплата здійснюється авансами у розмірі 200 і вище доларів за раз. Якщо після першого внеску дослідники знаходять перші факти, то замовник вносить наступний платіж.

Родовід Віктора Долецького

– Ми складаємо договори, а також надаємо копії титульних сторінок усіх документів з якими працювали. Навіть, якщо ми не знайшли потрібної клієнту інформації, ми все одно надаємо йому фото опрацьованих документів, щоб довести, що роботи і справді велися. Зазвичай цього достатньо.

Цікаві випадки:

Рід Барвінків

Найцікавішим родоводом, з яким доводилося працювати, Віктор називає родовід Барвінків. До центру звернувся чоловік з таким прізвищем і розповів про легенду, за якою його пращури походили зі знаних родів і він хотів би це перевірити. Генеалог зі скепсисом поставився до розповідей клієнта, але почавши дослідження був сильно здивованим. У його родоводі зустрічаються урядовці УНР, представники духовенства, козацтва і дворянства. А географія, де проживали його пращури, тягнеться від Києва до Москви.

Цікавим тут також є той факт, що один із знаних у 20-х роках минулого століття архівістів і істориків Володимир Барвінок був його родичем. Генеалоги знайшли свідчення і того, що історик листувався із багатьма знаними на той час науковцями. У Харкові на його честь названа одна з вулиць.

Приклад оформлення родовіда

– Ми перевірили, чи немає у нашого клієнта чогось спільного із отаманом Війська Запорізького та сподвижником Богдана Хмельницького Іваном Барвінком. І виявилося, що він і справді є прямим пращуром нашого замовника. Фактично, саме від Івана Барвінка пішов весь рід нашого клієнта.

Годинник він імператриці

– Легенда про іменний золотий годинник, який особисто вручала імператриця Катерина ІІ, одна з моїх улюблених. Чую її від клієнтів із завидною регулярністю. І перш за все перевіряю, коли жив їх дід чи прадід і коли жила Катерина ІІ. Зазвичай, між її смертю та їх народженням «прірва» в сто років. Починаю пояснювати, що вона не могла подарувати того годинника, адже вони навіть не жили в одному столітті. У такому випадку люди наполягають, що годинник був подарований іншою імператрицею. Пояснюю, що далі правили тільки імператори. Вони вже сумніваються: Ну, – кажуть, – може й імператор вручав. Таких випадків було доволі багато, тому мені стало цікаво, звідки ростуть ноги.

Родовід та історія сім'ї оформлена у вигляді книжки

Дослідження генеалога показало, що в період Першої світової війни в Російській імперії за заслуги була поширена нагорода – позолочений іменний годинник. На них був напис: «(Ім’я прізвище солдата) від Його імператорської величності». Звичайно, що імператор не вручав простим солдатам ніяких годинників і взагалі ніколи в очі не бачив тих людей. Та клієнти, згадуючи розповіді, які чули в дитинстві, вважали, що імператриця і справді вручала діду іменну нагороду.

Яким чином туди прикрутили Катерину ІІ, досліднику невідомо. Та він припускає, що це через той факт, що імператриця доволі популярний персонаж в історії Російської імперії.

«Із князів ми»

– Цю легенду я прямо так і називаю – «Із князів ми». Бо люди приходять і стверджують, що їх родовід тягнеться від князів Меншикових, Родзивіллів чи Виговських. Питаю, з чого вони це взяли: «Так у нас же прізвище таке саме». Але ж це взагалі нічого не означає. Тому майже завжди такі легенди спростовуються.

Хоча генеалог не приховує, що іноді його скепсис не виправдовується, і замовники виявляються прямими нащадками знаних раніше родів. Яскравий тому приклад – рід Барвінків, про який сказано вище.

Коментарі (5)
 • Сепар Торонтуй

  Развод лохов.
 • З.А.Глядач

  "Чим відрізняється генеалогія від гінекології?

  Генеалогія доводить,що Манькина п..да шляхетніша за Ганькину,а для гінекології вони всі однакові"(с)
 • ВАСЯ ВИННИЦКИЙ

  Полегче с расследованиями . А то получится , что украинцев совсем не окажется .  Все будут евреями или поляками )

  Viktor Doletskiy reply ВАСЯ ВИННИЦКИЙ

  Більшість родоводів саме українські, тому не переживайте )))

  ВАСЯ ВИННИЦКИЙ reply Viktor Doletskiy

  Фух , успокоили , дякую ))
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні

Новини Вінниці за сьогодні

14:41 Розбите обличчя: вінничанин зловив злодія, який ломом відкрив його гараж 12:59 Через коротке замкнення згоріла літня кухня в будинку. Гасили більше години 12:32 Офіційно: «Пироговці» передали хірургічний центр. Коли відкриють? 12:09 Місто підписало угоду з «Укргазбанком» для допомоги бізнесу photo_camera Від читача 17:19 Заборонити продаж кішок та собак в Україні. 12:03 «Злива, що змиває все напускне та зайве» — прем’єра пісні гурту ТІК play_circle_filled 11:40 Завтра перекриють рух транспорту через Київський міст. Як ходитимуть маршрутки? 10:59 У Вінниці збираються захисники тварин на акцію в пам'ять про загиблих собак 10:15 Будують муніципальне житло по Маяковського. Вже розподіляють квартири 10:05 «Їдьте привезіть кров, бо помре». Кого лікарі з Хмільника відправили у Вінницю з сумкою-холодильником 09:30 З пансіонату пропав 44-річний Сергій. Він без зубів та шкутильгає (ФОТО) 09:01 Іпотека чи оренда: що вигідніше (Прес-служба ПриватБанку) 08:45 Курс валют НБУ на 20 липня. За скільки сьогодні продають долари? 07:30 Прогноз погоди в Вінниці сьогодні, 20 липня  2018 року 20:09 Инновационная Винница: как IT-cluster изменит индустрию программирования 18:35 Смертоносні колії і вагони. Люди не знають елементарних правил безпеки 18:32 Шість гектарів трояндового раю: на Вінниччині розквітли елітні квіти play_circle_filled 18:28 Майже рік дві жінки судилися через допис у фейсбуку 17:04 Дев'ять годин без світла. Де у п'ятницю застосують планові відключення? 16:50 Частину зимової субсидії можна отримати грошима. Скільки дадуть?
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Не пропускай новини — долучайся до нас на Facebook
keyboard_arrow_up