Останні півтора роки підприємець Віталій Дужак працює з групою фахівців над проектом енергоефективного будинку. Чоловік хоче побудувати 100-квартирний будинок, який зможе самостійно виробляти електроенергію, опалення і гарячу воду.
Дім матиме низький рівень споживання енергії та матиме у п’ять разів менше втрат усіх видів енергії, ніж сучасні новобудови. Але повністю автономною енергоефективна оселя не стане: її жителі продовжать користуватися міський водопроводом, і будуть підключені до електромережі.
При тому підприємець сказав, що вартість енергоефективного дому буде приблизно на тому ж рівні, як і ціна нових житлових комплексів — близько 800 доларів за квадратний метр. Розпитали бізнесмена як діятиме енергоефективна домівка.
Як виникла ідея розробити енергоефективний дім?
— Усе почалося з того, що не міг для своєї родини купити квартиру. Хочеться, щоб у квартирі були екологічно безпечні та теплі стіни, розумна система керування опаленням. А такого житла не знайшли.
Тоді як енергоефективні технології, що можуть зберігати тепло та зменшувати втрати енергії, широко представлені на українському ринку. Їхня ціна не є «космічною». Тому так з’явилася ідея побудувати не просто приватний будинок, а багатоквартирний дім, в якому б витрати на комунальні послуги були мінімальні і при цьому вони були якісні. І над цим проектом ми вже працюємо 1,5 року.
Що буде в цьому будинку?
— За нашим проектом це має бути п'ятиповерхівка, на сто квартир. Побудова базуватиметься на двох принципах: генерація енергії та низьке споживання. Генерувати енергію зможемо завдяки сонячній електростанції, сонячним колекторам та тепловим насосам, які вироблятимуть світло, опалення і гарячу воду.
А знизити споживання цієї енергії можна завдяки використанню енергоощадних матеріалів для стін, вікон, дверей тощо. У результаті отримаємо дім, схожий за параметрами на «пасивний будинок» (для опалення потрібно мінімальна кількість енергії - авт.).
Тобто, об’єкт не буде використовувати міські мережі?
— Ні, будинок не стане повністю автономним. Буде підключення до водопостачання та каналізації. Вода з-під крана буде чистою, адже запланували спеціальну систему водоочищення в будинку.
Облаштована на даху сонячна електростанція (далі - СЕС - авт.) згенеровану електроенергію буде віддавати у власну та міську електромережу, до якої також буде підключений об’єкт. Це потрібно, аби брати енергію в ті періоди року, коли сонячного світла буде мало та енергії від СЕС не вистачатиме.
Чи досить енергії з СЕС на 100-квартирний будинок?
— Так. Ми розрахували кількість сонячних панелей з запасом. І об’єднання співвласників зможуть оформити «зелений тариф» та продавати надлишки електроенергії обленерго (за ціною 11,6 євроцента за кіловат; це приблизно 4 гривні - авт.).
Як будуть обігрівати житло?
— Для обігріву будинку планується встановити геотермальний насос. Він буде закачувати воду в труби, які будуть під землею. Таким чином, у холодну пору відбиратимемо тепло у землі, а влітку накопичуємо зайву енергію.
Крім теплового насоса діятиме сонячний колектор, де буде підігрів води для побутових потреб. А ще запланували твердопаливну котельню, що буде резервним джерелом теплопостачання у випадку непередбачуваних обставин. Усім цим керуватиме комп’ютер, що визначатиме, звідки брати опалення і гарячу воду, відповідно до потреб жителів дому.
А до газу дім буде підключений?
— Тільки до електромережі, холодного водопостачання і каналізації. Газ — не найкраще джерело енергії. Ми хочемо, щоб жителі будинку не залежали від подорожчання енергії та проживали в безпечних умовах.
Натомість ми пропонуємо жителям дому дихати свіжим повітрям, яке буде проходити через систему рекуперації (вентиляція оселі без втрат тепла - авт.), що за потреби буде охолоджувати чи підігрівати повітря у квартирі.
Які ще «родзинки» матиме будинок?
— На кожен з трьох під’їздів буде інклюзивний ліфт. Він матиме двері в обидві сторони, а заходити у нього можна буде просто з вулиці. Ще продумуємо, як це зробити, аби не втрачати тепло.
Крім того, оселя, за бажанням майбутніх мешканців, буде обладнана технологією «розумний дім». За голосовими командами чи через пульт можна буде регулювати температуру в приміщенні, освітлення та багато іншого.
Якщо дім вироблятиме більшість енергії сам, який тоді буде розмір платіжки за комунальні послуги?
— На період дії «зеленого тарифу» дім буде сам себе забезпечуватиме: гроші за продану електроенергію можна буде розподіляти на рахунки жителів за комуналку. А так витрати на комунальні послуги будуть мінімальними: вода, вивіз сміття, утримання будинку та обслуговування інженерних систем будинку. За нашими розрахунками, комуналка на одну квартиру вийде від 300 до 500 гривень щомісяця.
Є забудовник, який візьметься за цей проект?
— Проект готовий, і є претенденти серед будівельних компаній, що зводитимуть цей дім. Ми розглядаємо ще варіант, аби самостійно керувати будівництвом, щоб контролювати якість майбутнього об’єкта та повністю відповідати за кінцевий результат.
Скільки коштуватиме житло в такому екобудинку?
— Якщо у звичайних квартирах квадратний метр коштує 500-700 доларів, то у нашому ціна складатиме орієнтовно 800 доларів (близько 22 тисяч гривень - авт.). Ми хочемо довести, що можна зробити якісне житло за оптимальну ціну.
Деякі виробники енергоефективного обладнання, дізнавшись, що ми робимо проект такого будинку, запропонували нам гарну знижку на свою продукцію. А натомість вони отримають своєрідний піар свого товару. І це буде гарний ресурс для зниження вартості житла, не зменшуючи рівня якості та комфорту.
Отже, коли розпочнеться будівництво?
— Є ще невелика проблема із земельною ділянкою під будівництво. Сподіваюсь, ми отримаємо підтримку місцевої влади і в найближчий час усе вирішиться. Бо попит на таке житло вже є.
Поставити Віталію Дужаку запитання про незвичну багатоповерхівку можна буде на Форумі енергоефективного будівництва у Вінниці, що відбудеться вже цієї суботи, 16 лютого.
У рамках форуму будуть представляти енергоефективні технології та обладнання для «пасивного будинку», розкажуть про основні технології, що дозволять скоротити втрати енергії у новобудовах. Запланований виступ німецького інженера-будівельника, проектувальника пасивних будинків у Німеччині та Україні Флоріана Ламмаєра.
Місце проведення: Пушкіна, 11, 1-й поверх.
Час: 16 лютого, з 10.00 до 17.00
Участь у форумі є платною. Організаційний внесок: 300 грн. Подробиці
Читайте також:
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 21 від 24 травня 2023
Читати номер
Олексій