Артинов, який 20 років був головним зодчим Вінниці, увійшов у ТОП-5 українських архітекторів

Артинов, який 20 років був головним зодчим Вінниці, увійшов у ТОП-5 українських архітекторів
  • Минулого року журнал Vogue Україна визнав Григорія Артинова одним із п'яти найвидатніших архітекторів України, відзначивши його внесок у створення «модернового обличчя» Вінниці на початку ХХ століття.

Артинов був міським архітектором майже 20 років. І саме за його проєктами були зведені різні будівлі, як житлового, так і соціального призначення, які у своїй більшості й донині залишаються окрасою середмістя. Загалом архітектурний спадок Артинова — близько 40 споруд. А ще саме він заклав основи для комфорту сучасної Вінниці — проєкти першого водогону, електростанції, трамвайної лінії, перших залізних мостів через острів Кемпу, скверів та зелених зон, навіть суперфосфатного заводу…

З усіх сторічних будівель, про які місцеві гіди нині розповідають на екскурсіях туристам, доволі складно знайти ті, які будувались НЕ за проєктами видатного зодчого чи принаймні не були ним затверджені, передає Visit Vinnytsia.

Через сотню років епохи «після Артинова» до 150-річчя від його народження вінничани вирішили віддячити знаменитому архітектору, завдяки якому з’явилось впізнаване сьогодні обличчя міста. Неподалік його творіння, яке є однією з візитівок Вінниці, водонапірної вежі, у 2010-му було встановлено пам’ятник Григорію Григоровичу.

Відео дня

Скульптурна композиція досить камерна і виглядає органічно у затишному сквері. Таким, власне, і був задум її автора, відомого львівського скульптора Володимира Цісарика, який перед початком цього проєкту детально вивчав усі матеріали, пов’язані з життям і творчістю Артинова. Він побачив того мрійником і романтиком. Тому геніальний зодчий завдяки творцю пам’ятника ніби присів на лаву відпочити, але продовжуючи при цьому у своїх думках моделювати різні архітектурні рішення (зокрема, тієї самої Вежі, а також жіночої гімназії), з яких почало «виростати» місто.

А от у формі ніжок цієї лави дехто із сучасників бачить недвозначний натяк на Ейфелеву вежу. Тож хочете загадати бажання — сідайте біля Григорія Григоровича і думайте про свою мрію між двома баштами. Утім, можна скористатись більш популярним способом — щось потерти на самій скульптурі для виконання бажання. Тому не дивує, що у бронзового Артинова добряче відполіровані коліна. 

 

Читайте також:

Бригада добровольців з Калинівки долучилася до зведення фортифікаційних споруд на Сході

Жителя Вінниччини підозрюють у незаконній вирубці сухостійних дерев

На перехресті Келецької та Юності внаслідок ДТП перекинулась автівка

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up