У Вінницькій області через лептоспіроз померли дві людини. Що це за хвороба і як убезпечитися?

У Вінницькій області через лептоспіроз померли дві людини. Що це за хвороба і як убезпечитися?
Ілюстративне зображення
  • Днями стало відомо про підлітка з Ладижина, який підхопив смертельно небезпечну недугу. За його життя місяць боролися лікарі.
  • Зараз хлопець майже повністю одужав. Але життя двох інших жителів нашої області хвороба таки забрала.
  • Яка ситуація на Вінниччині і як не стати наступною жертвою лептоспірозу?

«Покупався у річці і потім мало не загинув через відмову нирок та печінки», — пишуть лікарі про Данила Максимчука, якому нещодавно підтвердили діагноз лептоспіроз. Це небезпечне інфекційне захворювання, що може призвести не лише до відмови вищевказаних органів, але й до смерті. У випадку Данила, завдяки лікарям, летальності вдалося уникнути, але нирки у хлопця справді відмовили, хвороба уразила й печінку. 

Попередньо відомо, що одного дня разом із друзями хлопець відпочивав на річці Південний Буг. Купався там разом з друзями. Ввечері після відпочинку у Данила несподівано піднялася температура, яку не вдавалося збити всю ніч. На ранок почалася ще й блювота. 

У районній лікарні припустили, що через тривале перебування на сонці у хлопця тепловий удар. Однак стан його лише погіршувався. За два дні Данила доставили до Вінниці. Вже в обласному центрі лікарі встановили, що підліток інфікувався смертельно небезпечним лептоспірозом. 

Відео дня

Данило

Лептоспіроз — це важке інфекційне захворювання, переносниками якого є тварини. Найчастіше — гризуни: щурі та миші. Разом із сечею тварин небезпечна для життя людини бактерія потрапляє у воду і саме під час купання найчастіше відбувається зараження. На тілі Данила, коли він плавав у річці, були подряпини. Тому інфекція безперешкодно проникла в його кров. 

«У Данила стрімко почали відмовляти органи. Лептоспіроз вразив нирки і вони повністю перестали працювати, а також — печінку. Підліток буквально пожовтів. Наступними могли стати органи серцево-судинної системи і тоді юнак би загинув. У такому вже загрозливому для життя стані Данила негайно переправили з Вінниці до Львова — у дитячу лікарню Святого Миколая», — повідомляють львівські медики. 

Данило

У Львові хлопець лікував не лише лептоспіроз, але й ниркову недостатність. Данила під'єднували до апарату для проведення гострого діалізу — «штучної нирки». Роботу печінки вдалося стабілізувати медикаментозно. Загалом за житя підлітка медики боролися майже місяць. Зараз він майже повністю відновився. 

За словами генерального директора обласного Центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Ігоря Матковського, випадок Данила досліджують фахівці, тому ще зарано говорити, що він інфікувався саме у річці. Це могло статися й не під час купання. 

— Найчастіше зараження відбувається через контакт з водою. Однак це має бути щось на кшталт застояного ставу, а не річки, де є течія. Навколо таких ставів значно більше гризунів, тому й натрапити на їхню заражену сечу набагато простіше, — пояснює Ігор Матковський. 

Впродовж цього року у Вінницькій області лабораторно підтвердили пʼять випадків захворювання на лептоспіроз. За словами Матковського, усі пʼятеро контактували з зараженою водою. У двох випадках хвороба забрала життя. Загиблі — тривалий час перебували у застояній водоймі. 

Порівняно з минулим роком ситуація має майже аналогічну динаміку. За 2023 в області хворіло 11 людей, один випадок був летальним. Відомо, що всі хворі як минулого року, так і цьогоріч — чоловіки. 

— Причиною смерті при лептоспірозі найчастіше є ниркова недостатність. Вона проявляється при важкому та вкрай важкому перебігу захворювання. У такому разі пацієнт має жовтуватий колір шкіри. Якщо спостерігаєте подібне, терміново звертайтеся до лікарів, — закликає Ігор Матковський. — Наразі ситуація в області епідеміологічно типова. Щороку ми маємо приблизно аналогічну картину. 

Важливо знати

В Україні захворюваність на лептоспіроз сезонна і зростає навесні і влітку, коли люди більше часу проводять біля водойм.

Людина може захворіти у період від двох днів до чотирьох тижнів після зараження. Симптоми варіюються від легких (головний біль, гарячка, біль у м’язах, почервоніння очей, діарея, висипання) до серйозних (ураження нирок, ураження печінки, менінгіт) і навіть смерті.

Лептоспіроз часто складно діагностувати, адже симптоми схожі на прояви інших захворювань — наприклад, можуть нагадувати грип, який більш характерний восени і взимку. До того ж часом захворювання може протікати безсимптомно.

Лептоспіроз лікують антибіотиками. Якщо у вас є симптоми захворювання, і ви нещодавно контактували із потенційно зараженою водою — зверніться до лікаря. При підозрі на лептоспіроз лікування необхідно розпочати якнайшвидше.

Ризики захворіти на лептоспіроз суттєво зменшуються, якщо ви уникаєте перебування у потенційно зараженій воді і контактів із інфікованими тваринами. 

— Термічна обробка вбиває збудників цієї інфекції, тому завжди кип'ятіть воду та оброблюйте овочі й фрукти. Ні в якому разі не ковтайте воду з водойм, особливо застояних. Якщо мешкаєте у приватному будинку, захищайте джерела питної води й харчі від потрапляння туди гризунів, — радить лікар Матковський. 
 

Читайте також:

Вінницькі бійці взяли в полон росіян на Курщині та записали розмову з ними. Ексклюзив «20 хвилин»

Співак і волонтер Віктор Бронюк очолив Вінницьку філармонію. Які плани має?

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (2)
  • Аlexandr

    Яким чином відбувається зараження - при контакті інфікованої води зі шкірою, чи інфекція має потрапити в кров через відкриті рани та порізи на шкірі?
  • Людмила

    І вони всі купались у річці?

keyboard_arrow_up