На кашлюк хворіють щеплені і нещеплені, різниця у проявах і ускладненнях — обирайте

На кашлюк хворіють щеплені і нещеплені, різниця у проявах і ускладненнях — обирайте
Лариса Титарчук, сімейна лікарка
  • За словами сімейної лікарки Лариси Титарчук ще пару місяців тому в нас було по два-три випадки кашлюку на тиждень, зараз тенденція знизилась, та це не привід забувати про щеплення. 
  • Хоча ми можемо захворіти навіть будучи щепленими, але це будуть легкі прояви хвороби і без ускладнень, зокрема таких як зупинка дихання, пневмонія, крововилив в мозок.

За словами лікарки, зазвичай кашлюк розпочинається як звичайна вірусна інфекція. З невисокої лихоманки, або взагалі її відсутності, з незначними проявами нежиті. З’являється кашель, спочатку вночі, потім він виникає впродовж дня і все це триває приблизно тиждень — два. І здається, що це звичайний вірусняк. Але далі до кашлю приєднується кашель нападами, один за одним, і в кінці таких нападів кашлю виникає блювання.

— В дітей молодшого віку буває ще так звана реприза — неможливість набрати повітря, і може бути зупинка дихання — найчастіше це виникає в нещеплених дітей, — говорить Лариса Титарчук. — Зазвичай в кінці нападу пацієнт може викашляти густе харкотиння, або виблювати його.

Діагноз кашлюк


— Це доволі небезпечна інфекція особливо для дітей першого року життя, тому що може призвести до зупинки дихання і смерті, — каже сімейна лікарка. — Для кашлюка є характерна клініка, і зокрема напад кашлю з наступним блювання — одразу наштовхує на цей діагноз. За таких симптомів його можна навіть не підтверджувати лабораторно. Для лікування цієї хвороби застосовується специфічний антибактеріальний препарат.

Відео дня

За словами лікарки на кашлюк хворіють не лише діти, а і дорослі. В дорослих ця хвороба виражена тривалим довше ніж три-чотири тижні кашлем, який може бути без блювання.

— Кашлюк зазвичай має клінічні відмінності у щеплених і нещеплених пацієнтів, — каже Лариса Титарчук. — Зокрема у щеплених кашель триває шість-вісім тижнів, в нещеплених до 12–16 тижнів. Також наявність щеплення впливає на тривалість періоду спазматичних приступів кашлю з блюванням. В щеплених він може тривати до двох-трьох тижнів, в нещеплених від чотирьох до шести.

Також, за словами лікарки, щеплені діти можуть переносити цю хворобу, зокрема спазматичні напади кашлю — взагалі без блювання. Такі пацієнти просто кашляють місяць-два, і не мають інших специфічних симптомів.

Вакцинація від кашлюка

Згідно календарю щеплень, першу вакцину від кашлюка дитина отримує в два місяці, а до цього — малюк незахищений.

— Тому вагітним жінкам з 28 тижня по 36 тиждень бажано захистити себе і майбутню дитину за допомогою щеплення з кашлюковим компонентом — (вакцина від дифтерії, правця і кашлюка), — говорить Лариса Титарчук. — Це забезпечить малюку захист перших двох місяців життя, і відповідно знизить ризик ускладнень якщо він захворіє.

За словами сімейної лікарки, вакцинацію від кашлюка потрібно робити кожні десять років, це не враховуючи обов’язкові щеплення згідно календаря. Але вагітним жінкам щеплюватись потрібно при кожній вагітності незалежно від того скільки часу пройшло від попередньої вагітності. Тому що в даному випадку перш за все йде про захист майбутньої дитини.

— Хоча ми можемо захворіти навіть будучи щепленими але це будуть легкі прояви хвороби і без ускладнень, зокрема таких як зупинка дихання, пневмонія, крововилив в мозок, — каже лікарка.

Причина поширення хвороби

За словами генерального директора обласного Центру профілактики хвороб Ігоря Матковського, причина стрімкого поширення інфекційного захворювання криється у низькому рівні імунізації. Лікар каже, що значно менше уваги щепленням проти кашлюку вінничани почали приділяти ще під час ковідної пандемії. Така тенденція збереглася й після початку повномасштабного вторгнення.

— Майже пʼятсот випадків захворювання за півроку — це дуже багато. Майже усі хворі — діти. Ми підняли архіви за останні півстоліття і за весь цей час не було жодного року, коли б підтверджували таку кількість хворих. Якось доходило до трьохсот, але то за цілий рік. Тепер же ми маємо пів тисячі за пів року, — продовжує Ігор Матковський. — Кашлюк легко поширюється повітряно-краплинним шляхом, коли хвора дитина потрапляє в колектив у школі чи садочку. Діти багато комунікують між собою, тому запобігти поширенню інфекції неможливо ніяк, окрім імунізації.


Читайте також: 

З початку року в області підтвердили майже пів тисячі випадків кашлюку. Це дуже багато — кажуть фахівці

Куди діти розбитий термометр? Поради щодо утилізації небезпечних відходів

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі

keyboard_arrow_up