Анафема Мазепі унеможливила незалежність України

Анафема Мазепі унеможливила незалежність України
Понад триста років тому гетьмана Івана Мазепу відлучили від православної церкви. За життя гетьман будував храми, церкви та монастирі, але політика на той час була сильніша за віру. На сьогодні анафеми з Мазепи не зняли і уже нам вирішувати, яке це питання - політичне чи суто релігійне

 

 

Відлучили від церкви Івана Мазепу 12 листопада 1708 року. Історики кажуть, що це був чисто політичний хід. Але, пройшло уже більше трьох століть, але один із найвідоміших гетьманів України і досі залишається офіційно відданий анафемі.

Відео дня
>
- На той час питання йшло про те чи не стане Україна знову підвладною Польщі, - каже протоієрей Київського патріархату Ігор Сіранчук. – І коли гетьмана звинуватили у переході в унію, то це відіграло дуже значну роль. Адже коли постало питання незалежності України від Росії, багато хто її вже не хотів. Тут можна сказати, що Петро I був досить далекоглядним політиком і накладення анафеми не було релігійним дійством.


За своє життя гетьман Мазепа, як ніхто опікувався церквами та монастирями, не тільки будував нові, але й закінчував недобудовані попередниками. Також він виділяв кошти на школи та видавництво книг. Гетьман безперечно був освіченою та інтелігентною людиною. Поети та художники присвячували йому свої твори та захоплювалися цією визначною постаттю.


- Я не висловлюю думку церкви, лише свою особисту позицію, - каже протоієрей Московського патріархату Олег Кожушний. – Анафема – це відлучення від церкви людини, яка своїми діями чи способом мислення сама відлучає себе від церкви. Я особисто не бачу, за що можна було б відлучити від церкви гетьмана Мазепу. Думаю, це питання буде розглянуте, коли навколо нього вщухнуть політичні спекуляції.

Світлана Богатчук (46)
викладач кафедри історії Вінницького аграрного університету

- Україна, як і будь-яка інша держава має своїх героїв. І однозначно - Мазепа є одним з них. Прокляття йому було оголошене у 1708 році, коли Петро I дізнався про зраду Мазепи. Тоді він перейшов на бік шведського короля та згодом підтримав його під час Полтавської битви. Так можна сказати, що питання анафеми Мазепі турбувало істориків протягом багатьох років. Відповідь на питання, чому так сталося, дуже проста. Коли шведи йшли війною на Росію через Україну, то Мазепа просить допомоги у Петра I, але він відповідає йому наступне: «Я не дам тобі і десяти людей, боронися як знаєш». Історики вважають, що у цих словах Петра уже є зрада. Адже підписуючи угоду 1654 року, московський цар зобов’язався Україні допомагати боронити свою територію. Тому Іван Мазепа через посередництво польського короля Станіслава Ліщинського домовився з шведським королем Карлом. Але народ думає, що Україна рухається до приєднання до Польщі. І цим саме народним настроєм користується Петро I. Тут іще треба розуміти, що на той час церква повністю під владою Петра, і накладання анафеми - яскравий тому приклад. Теоретично анафема мала дві цілі: залякати гетьмана Мазепу та не дати йому можливості зробити Україну самостійною.

Ігор Сіранчук (26)
протоієрей української православної церкви Київського патріархату

- Відлучення від церкви гетьмана Івана Мазепи питання політичне, а не церковне. Щоб залякати Мазепу, Петро також спалює Батурин, на той час рідний дім гетьмана. Анафема – це, скоріше, крок до того, щоб знищити його підтримку та залякати. Тому коли постало питання про утворення Української держави та від’єднання її від Росії, виявилося, що багато хто його вже не підтримує. На той час Мазепу звинуватили у тому, що він хоче перейти у іншу віру, в унію, що він не підтримує православну віру. Як священик, можу зазначити, що на честь 200-річчя Полтавської битви 10 липня 1918 року в усіх храмах України була відслужена панахида. Тож коли була панахида, то це означає, що анафема була знята. На сьогодні, ця анафема уже не діє, але російська церква не хоче визнавати, що її уже нема.

В’ячеслав Березовський
конгрес українських націоналістів

- Тут треба зазначити, що якщо у 1918 відслужили поминальний молебен і відслужили його священики Московської патріархії, то зараз відмовлятися уже пізно. Також треба зазначити, що анафема – це покарання за гріхи перед церквою за єресь, за розкол. Чи чинив Мазепа на той час такі дії проти церкви? Ні, він чинив дії проти Петра і розцінювати це як зраду не можна. Можна додати, що крім церкви Московського патріархату анафеми Мазепі не визнає жодна церква у світі. І вселенський патріарх не визнає цієї анафеми. Поховали гетьмана України Івана Мазепу за всіма православними канонами. Тоді як сам обряд, що його використали для накладення анафеми, то було чистої води вуду з посипаними попелом свічками та опудалом, яке проклинали. Та і сам текст анафеми був написаний Петром I особисто. Гетьман Мазепа - визначна людина в історії України. Його іменем названі вулиці, він зображений на десятигривневій купюрі. Щось я не бачив, щоб десятигривневу купюру винесли з храму та спалили.

Олег Кожушний
протоієрей Української православної церкви Московського патріархату

- Кожен раз, коли ідеться про якусь непересічну особистість, ми втрачаємо почуття золотої середини. До тих пір, поки історичне питання буде викликати на шпальтах газет, на екранах телевізорів суперечки, до тих пір не можна буде прийняти виваженого рішення. Ніхто не заперечує особистість гетьмана Мазепи, як церковного мецената. Мати Мазепи була ігуменею Флорівського монастиря, сестра чорницею, він за життя відродив та збудував багато храмів та церков. Чи заслуговує ця людина на відлучення від церкви? Тут треба зазначити, що таке анафема – це констатація факту, що людина своїми діями чи способом мислення відлучила себе від церкви. На сьогодні багатьом не треба доводити, що анафематство Мазепи, це політичний акт. І якщо порівнювати життя гетьмана та Петра І, коли за час знищення Батурина було закатовано 25000 люду від малого до великого, то дивно, що самого Петра I не відлучили від церкви. Моя особиста точка зору, за церковними канонами не було підстав для відлучення гетьмана Івана Мазепи від церкви. Ще можу додати щодо анафематства гетьмана, то уявіть, що було б у наш час, якби ви спробували відмовити такому політику, яким був Петро I.



 

 

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі (3)
  • Anonymous
    Безимянный ты ошибаешся. Мазепа перешел на сторону Карла и ушёл от Петра.
  • Anonymous
    Трижды предатель Мазепа - польского короля, русского царя и шведского короля - герой Украины.))))))))))))))). Предатели - в героях.
  • Anonymous
    Трижды предатель Мазепа - польского короля, русского царя и шведского короля - герой Украины.))))))))))))))). Предатели - в героях.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:01 У Четвертинівці під час руху загорівся легковик photo_camera 20:07 Президент нагородив підполковника Жданова з Гайсинщини у день народження 19:03 Новий шанс для тих, хто залишив службу: спрощена процедура повернення до лав ЗСУ photo_camera 18:18 Колись тут вирувало життя: яким був та яким може стати острів Кемпа? photo_camera Від читача 14:23 Збір на лікування 18:06 Небезпечна електрика: на Вінниччині сталися дві пожежі photo_camera 18:01 Небайдужість на дорозі: вінницькі патрульні врятували життя дикої тварини photo_camera 17:32 «Укрнафта» знизила ціну, ОККО підняла: чи змінилася вартість бензину після додавання спирту? 17:15 «Якби ти була настояща мама, не пустила б сина на війну»: хто і чому образив жінку, яка втратила дитину 17:01 На «зебрі» по Пирогова водій Volkswagen збив жінку. Її госпіталізували play_circle_filled 16:49 Диверсія в столиці: затримали 16-річного юнака з Вінниччини, який підпалив авто ЗСУ photo_camera 16:43 «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд Київ-Вінниця на вихідні 16:01 Вінничанин серед затриманих у справі про спробу незаконного перетину кордону на Волині photo_camera 15:35 З Миколаєва до Жмеринки: як масажистка втекла від війни і розпочала власну справу з корисними смаколиками play_circle_filled 14:35 На вінницькій об’їзній може зменшитися кількість ДТП: що змінять і на яких ділянках 14:10 Де зробити професійну чистку зубів у Вінниці? Огляд кращих стоматологій міста (партнерський проєкт) 13:34 На Тульчинщині та Шпиківщині через африканську чуму свиней запровадили карантин 12:02 Напружена доба: інтенсивні бої точилися на 11 ділянках фронту photo_camera 11:11 Реабілітація у Вінниці: які є послуги, кому і де їх надають? 11:00 У Вінниці очистять мозаїки на фасадах будівель photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up