Як впарити владі безкоштовний сайт за 110 тисяч. Перший ґешефт Ігоря Солоненка

Новий офіційний інтернет-сайт Вінницької облдержадміністрації повинен був запрацювати ще в кінці січня 2017 року. За словами головного натхненника цього проекту, начальника управління інформаційних технологій Вінницької ОДА Ігора Солоненка, новий електронний ресурс розробили у зв’язку з тим, що нинішній технічно і морально застарів. Старий сайт не справлявся із поставленими задачами зазначив чиновник. Начальник профільного управління ОДА підкреслив, що новий сайт працюватиме швидше за свого попередника, а також на ньому запустять веб-портал, де надаватимуться адміністративні послуги громадянам.

- Веб-портал плануємо запустити до кінця цього року. Він буде прив’язаний до Центру надання адміністративних послуг і надаватиме адміністративні послуги - сказав місцевим журналістам Ігор Солоненко, для якого проект створення нового веб-ресурсу ОДА став першим і головним завданням на посаді новоутвореного управління.

Січень давно минув, а оновлений сайт Вінницької облдержадміністрації запрацював всередині квітня. До цієї події була навіть створена публічна презентація, яку начальник управління представив на щонедільній оперативній нараді під головуванням керівника області. Мова йшла про зручну навігацію нового ресурсу та інші суттєві переваги. Але після детального ознайомлення з новим ресурсом навіть неозброєним оком було видно, що якість нового ресурсу сумнівна. Як і його вартість. За словами все того ж Ігора Солоненка, який курував весь процес створення та фінансування веб-порталу, оновлений сайт обійшовся обласному бюджету (платникам податків) в 110 000 гривень.

За неупередженою оцінкою ціни та якості офіційного ресурсу Вінницької ОДА ми звернулись до декількох експертів в ІТ-галузі. Їх висновки були дещо шокуючими. Але судіть самі.

Новий сайт ОДА, або чи варто було міняти шило на мило? Огляд

Вінницька Обласна Адміністрація замовила собі новий сайт вартістю 110 000 грн. Давайте розберемося в чому власне полягає така дорожнеча розробки.


"Двигун" - безкоштовний?

Почнемо з основи сайту, його "двигуна". Інформація: Слово «двигун» сайту є поширеним в народі, а на професійній мові його називають CMS (скорочено від Content Management System). Двигуни допомагають економити час і гроші на створення сайту, а тому зараз практично всі сайти створюються на двигунах. Як відбувається відкриття сторінки на сайті, який функціонує за допомогою CMS? Сторінок, як таких, на сервері немає. Є база даних, в якій знаходиться текстова інформація і є програма, яка працює з цією базою даних (той самий двигун). У рядок браузера вводиться адреса, відповідно до адреси, програма «висмикує» з бази певний шматок тексту, вставляє його в заздалегідь заданий дизайн і показує відвідувачеві. На всі ці дії йдуть частки секунди.

Для початку давайте перевіримо на якому "двигуні" зроблений сайт ОДА, для цього скористаємося спеціалізованим сервісом 2ip.ru«Джумла» - це система управління контентом, яка поширюється на умовах ліцензії GNU GPL. Простіше кажучи, це безкоштовний «двигун», на якому ви можете робити будь-які сайти.

"Безкоштовний сир"?

Любий створений сайт на "Джумла" дуже легко і просто зламати. Для цього в інтернеті вільно існує маса експлойтів і програмного забезпечення, які оновлюються з кожною новою латкою цієї вже неабияк заштопаної системи. Припустимо, ви оглянутися не встигнете, як на вашому сайті, якщо ваш сайт приверне чиюсь прискіпливу увагу, з'явиться блок порнографічних посилань, прихованих від традиційного перегляду, доступних для перегляду безпосередньо з коду сторінки. Або одного разу прийде повідомлення, що ваш ресурс розсилає спам. Також ваших потенційних відвідувачів ресурсу може атакувати підступний вірус "троян" (до слова сказати, ви навіть зрозуміти не зможете де він і чи є він - це одна стрічка коду, що зовні нагадує "яву", але автономний і приносить великі неприємності для всієї системи). Як результат - втрата карми, падіння (надовго) позицій в рейтингах або перманентний бан.

Відповідно ні про який документообіг, або розміщення на такому сайті будь-якої іншої важливої ​​інформації не може бути й мови. Тим більше підключення до будь-яких додаткових он-лайн ресурсів, які містять бази з персональними даними, важливі відомості, відкриті та закриті реєстри тощо. В такому випадку вразливою стане вся мережа! Тому, як бачимо, "блакитна мрія" керівника інформаційного управління про підключення веб-ресурсу до ЦНАПів з метою надавати адміністративні послуги просто небезпечна.

Тут виникає питання до Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, чи проводила відповідна служба експертизу веб-порталу по суті режимного об'єкту, з доступом до державної таємниці. Якщо проводила, то хто особисто ризикнув погодити запуск нового он-лайн ресуру ОДА?

Більш докладно про дірки в безпеці і про "двигун" в цілому «Чому Joomla - це погано для сайту?» ви можете ознайомитися за посиланням: https://habrahabr.ru/sandbox/50633/

Дизайн - повний плагіат, чи банальна крадіжка з порушенням авторського права?

Можливо тоді дизайн нового веб-ресурсу дуже якісний і авторський, раз витрачено стільки коштів?

А ні, дизайн мало не попиксельно скопійований з сайту Президента. Структура, розміщення блоків, акценти, тип шрифту, злизали практично все, тільки без знання справи, все одно, що двієчник у відмінника списує - таке враження, що робила сайт якась полу-аматорська "місцева контора" з кривими руками. Достатньо подивитися на цю "дірку" між текстом і фото далі навіть заглиблюватися в дизайн не потрібно.


Знаходимо цьому підтвердження зі слів начальника управління Ігора Солоненка. За його словами, адміністрація оголошувала конкурс на розробку сайту. У підсумку надійшло три пропозиції від компаній-розробників. Врешті Вінницька ОДА скористалася послугами місцевої вінницької компанії. Ігор Солоненко також розповів, що новий електронний ресурс обійшовся обласному бюджету у 110 тис. грн.Місцева контора взяла явно безкоштовний шаблон і на око "підігнала" під Президентський сайт (візьміть до прикладу іконки "папки" - явно не з цієї опери або шрифт взяли перший-ліпший із зарубками, дайте вгадаю - Times New Roman? Так і є. В той час, як на Президентському Georgia), навіть скопіювати толком не змогли, на яку розробку проекту з нуля ця фірма може претендувати?

Є тільки одне «АЛЕ». Сайт Президента - це якісний ресурс, з авторським двигуном та дизайном розробленим під завдання очільника держави, з відповідним вмістом важливих документів, захищений від зовнішнього втручання, в той час, як сайт ОДА - це сайт відповідної адміністрації з підвязаними до нього всіма структурними підрозділами, департаментами, анонсами подій, оголошеннями конкурсів, розпорядженнями губернатора і великою кількістю новин. Відповідно і завдання у цих сайтів, повинні бути як мінімум різні, чи ні? До того ж, як ми зазначали раніше, сайт розроблений на безкоштовній "джумлі" просто не пристосований до такого об'єму інформації, і згодом просто почне систематично "лягати".

За що платити?

"Двигун" сайту - безкоштовний, дизайн - вкрадений, (питання про авторське право для розробників сайту Президента залишається відкритим), рівень виконаних робіт - низький. Виходячи з думки опитаних нами експертів реальна вартість такого сайту на "Джумла" від 5 000 до максимум 15 000 грн. Тобто реальна вартість нового сайту ОДА завищена як мінімум в десять разів, як максимум в 20!
Щоб зробити хороший сайт, з продуманим персональним дизайном, на нормальному, якісному НЕ безкоштовному двигуні з чистим кодом - вартість стартує від 2000 у.е. тобто все рівно вдвічі дешевше від заявленої. Тобто в любому випадку проект який курував начальник профільного управління ОДА Ігор Солоненко провалено і повинен мати логічне продовження, з кадровими висновками, або кримінальною справою. Тому що існує лише два варіанти, чому так сталось,- це або повна некомпетентентність і відсутність відповідного фаху обласного чиновника, чи банальний зговір з місцевою конторою для отримання відкату. Що і в першому і в другому випадку ганебно.

Висновок

Це все говорить про те, що по суті ніхто й не замислювався над завданнями які повинен ставити перед собою даний ресурс. Робили його любителі, а контролювали процес некомпетентні люди, а платимо за все це ми з вами ... Отже, навіщо робили оновлений сайт vin.gov.ua? Думаю ви і самі знаєте відповідь.

Ось так коментують появу оновленого сайту Вінницької ОДА експерти.

Коментарі (23)

Анонім

Ви не авторизовані

 • Юрий Бондарук

  Солоненко))) щось фамілія знайома, був такий начальник ГАЇ))) просто однофамілець? Не думаю)))))
 • Валерій Ставицький

  Я так понимаю авторы читают комментарии.  :)

  Ярлык на ютуб = ссылке на страницу со ссылкой на РСС :)))))))))

  В административных услугах тоже полный писец.  Как бы и себе такие тендеры выигрывать.
 • Анонім

  Доречі трохи почали сайт виправляти, але дивує наступне. Я написав про сторінку http://www.vin.gov.ua/administratyvni-posluhy/administratyvni-posluhy-iaki-nadaiut-strukturni-pidrozdily-oda/143-departament-ahropromyslovoho-rozvytku/1056-administratyvni-posluhy-3 що там таблиця сховалася, то таблицю не правили, а просто штампанули вордовський документ ))). Хлопці ну така робота не тяне на 110 тис гривень. Капець :(
 • andriy

  По перше про двигун https://uk.wikipedia.org/wiki/Joomla!

  По друге про відкрите ПО в цілому:

  - 99  відсотків IT  рішень в світовій практиці базується на відкритому ПО  (інтернет ресурси, операційні системи, бази даних та ін… ;

  - відкрите ПО зазвичай якісніше і більш захищене  ніж закрите так як програмний код бачить і виправляє велика кількість розробників, помилки і баги одразу виправляють.

  - приклади відкритого ПО(GNU/Лінукс, BSD, Darwin, OpenSolaris, MySQL, PostgreSQL, Firebird, Apache Cassandra, CouchDB, MongoDB...) та багато іншого  Тому з першою половиною статті,що стосується правильності вибору двигуна для ресурсу повністью незгоден.

  Анонім reply andriy

  Не знаю чи ви в "темі", але якщо да - то повинні розуміти, що таке джумла і що є багато способів її взломати. Далі джумла зроблена під універсальність, а тут стояла конкретна задача - тому краще зробити свій двигун і все детально захистити. Далі як основне питання це ціна, якщо б сказали що ціна такого сайту до 10000 грн, то не питання - ніхто й би не думав возмущатися а тут 110 тис!!!!! різниця просто лякає

  Автор Неизвестный reply andriy

  одразу видно що ви начальник героя цієі статті і пишете його відмазки які він вам нашкрябав :( сумно вас читати