«Реагування на надзвичайні ситуації внаслідок бойових дій в Україні»: десять місяців турботи

  • Yevhen Kudryashov
«Реагування на надзвичайні ситуації внаслідок бойових дій в Україні»: десять місяців турботи

Проєкт «Реагування на надзвичайні ситуації внаслідок бойових дій в Україні» Благодійного фонду «Карітас-Київ» розпочався 24 лютого 2022 року і мав на меті допомогу внутрішньо-переміщеним особам та місцевому населенню, яке постраждало від війни – особливо тим, у кого було зруйноване житло, хто залишилися без засобів до існування, отримав серйозну шкоду для здоров’я (як фізичного, так і психічного) тощо.

Проєкт «Реагування на надзвичайні ситуації внаслідок бойових дій в Україні» Благодійного фонду «Карітас-Київ» розпочався 24 лютого 2022 року і мав на меті допомогу внутрішньо-переміщеним особам та місцевому населенню, яке постраждало від війни – особливо тим, у кого було зруйноване житло, хто залишилися без засобів до існування, отримав серйозну шкоду для здоров’я (як фізичного, так і психічного) тощо.

Проєкт реалізовувався у м. Київ, Київській, Вінницькій, Чернігівській та Черкаській областях.

Детальніше про проєкт «Реагування на надзвичайні ситуації внаслідок бойових дій в Україні» та його результати розповів координатор Олег Мисько.

– Головних напрямків підтримки населення, постраждалого внаслідок російського вторгнення, було декілька, – розповідає пан Олег. – У першу чергу, Фонд надавав таким людям гуманітарну допомогу (продуктові, гігієнічні набори, воду, медикаменти, базові набори для тимчасового місця прихистку, опалювальні матеріали, грошові гранти для оренди тимчасового житла). Також Фонд допомагав у відновленні пошкоджених внаслідок бойових дій будинків і квартир. Частина нужденних отримала тимчасове працевлаштування, іншим були надані психо-соціальна сімейна підтримка, юридична допомога. Працювали гуртки й секції для дітей переселенців.

Протягом 10 місяців 2022 року допомогу в рамках проєкту «Реагування на надзвичайні ситуації внаслідок бойових дій в Україні» отримали 52 647 громадян. Але насправді на підтримку потребують мінімум вдесятеро більше. Наші дослідження доводять, що благодійної допомоги, яку надає Благодійний фонд «Карітас-Київ», потребують сотні тисяч громадян. Так, лише в Києві, станом на 23 грудня 2022 року, були зареєстровані 215526 вимушених переселенців і ще понад 340 тисяч – у Київській області. Але, крім внутрішньо-переміщених осіб, допомогу від Фонду також отримували й інші категорії постраждалих громадян: ті, хто внаслідок бойових дій залишився без коштів до існування, хто зазнав фізичного або психологічного насильства внаслідок окупації, чиє житло було пошкоджене, тощо.

Відео дня

Протягом роботи проєкту продуктові набори отримали 26075 домогосподарств. Частина наборів була закуплена за проєктні кошти, інша – за залучені додатково. На жаль, лімітовані ресурси та велика кількість звернень (в середньому – одна тисяча на тиждень) обмежили можливість надання такої допомоги, тому Фонд передавав переважно по одному набору одному домогосподарству, щоб допомогти якомога більшій кількості людей.

Під час активних бойових дій на Київщині представники Фонду регулярно надавали продуктову допомогу (набори, гарячі обіди) людям, розміщеним в 5 облаштованих «Карітасом» місцях тимчасового перебування. Крім того, у ряді районів Київщини громадяни, які втратили власне житло і були розміщені в дошкільних та шкільних навчальних закладах, отримали необхідне обладнання та продукти для самостійного приготування їжі.

З квітня Фонд почав надавати допомогу переселенцям зі Сходу України, які почали евакуюватись до Києва.

Наприклад, переміщена жінка з сімома неповнолітніми дітьми залишилася без засобів до існування та документів – за сприяння Фонду ця сім’я отримала безкоштовне житло, продукти харчування та засоби гігієни, а юристи Карітасу допомогли у відновленні документів та оформленні соціальних виплат. Подібних історій багато.

А вже у травні робота активізувалася і вдалося залучити позапроєктні кошти від небайдужих представників малого та середнього бізнесу для придбання найнеобхіднішого, але й направити допомогу в ті райони, де вона була потрібна найбільше.

Майже сто людей взяли участь у програмі «Гроші за роботу»: проводили розвивальні та творчі заняття з дітьми та молоддю, в тому числі з інвалідністю, організовували та здійснювали надання гуманітарної допомоги, проводили дрібний ремонт та господарські роботи. Майже половина учасників змогли працевлаштуватися на постійні місця роботи в подальшому.

Напрямком «Гроші на оренду» скористалося 90 домогосподарств. Це дало змогу зекономити кошти на придбання ліків або продуктів харчування. Це мотивувало людей у пошуку роботи та працевлаштування.

За період проєкту вразливим верствам населення було надано 11374 л. чистої питної води, закуплено 4 фільтри та 2 помпи для води на запит закладів охорони здоров’я.

19087 сімей отримали різні види гігієнічних наборів. Вразливі категорії населення з 24 лютого по 20 березня 2022 року взагалі не мали доступу до засобів гігієни: жодна гуманітарна допомога ще не надійшла, магазини не працювали. При цьому фонд «Карітас-Київ» виявився єдиною благодійною організацією, яка масово надавала постраждалим гігієнічні набори. Пріоритетом на початку бойових дій були засоби гігієни для малолітніх дітей та людей з обмеженими можливостями. Трохи пізніше, по мірі покращення ситуації з поставками товарів та логістикою, вдалося більше допомагати внутрішнім переселенцям.

Водночас Фонд зміг розширити свою діяльність у Київській області, де також збільшилася кількість ВПО, а доступ до гігієни був нижче, ніж у Києві. Поступово «Карітас-Київ» розширив свою діяльність із надання гігієнічних наборів в Черкаській та Вінницькій областях, де зростала кількість переселенців із зон бойових дій.

Протягом дії проєкту 1444 домогосподарства отримали набори для тимчасового перебування. Це були теплі ковдри, подушки, матраци та постільна білизна. З лютого, щоб збільшити обсяги комплектів, було прийнято рішення про закупівлю якісної тканини та ниток і залучення волонтерів до її пошиття. Виготовлені набори найперше роздали особам з інвалідністю та важкохворим, а також переселенцям у тимчасовому житлі. Також восени 2022-го потреби у «теплих наборах» лишались високими, тому до зими було придбано «теплі комплекти» та комплекти постільної білизни для внутрішньо-переміщених осіб.

Окрім цього, 134 родини у містах і селищах Київщини, звільнених з-під окупації, отримали дрова для обігріву житла в зимовий період.

За час проєкту за сприяння «Карітас» зроблено 387 дрібних і 147 середніх ремонтів пошкодженого внаслідок бойових дій житла у Києві та найбільш постраждалих районах Київської області. Акцент було поставлено на заміну пошкоджених вікон, аби забезпечити комфортні умови у житлі в зимовий період.

2800 домогосподарств отримали сімейні аптечки у тих громадах, де найнижчий доступ до базових засобів сімейної медицини. При цьому Фонд має численні запити на цільові гранти для придбання спеціальних ліків.

Від початку бойових дій силами Фонду у Києві було обладнано та забезпечено найнеобхіднішим (продукти харчування, вода, медикаменти, плити, чайники, мікрохвильові печі та ін.) 5 локацій для тимчасового перебування людей. Загалом там перебувало 7900 громадян, з них понад 900 неповнолітніх.

2 таких пункти було створено на правому березі – у Шевченківському районі (неподалік залізничного вокзалу), де люди мали змогу провести до 5 ночей, прийняти душ, отримати гарячу їжу, та у Голосіївському районі на території пансіонату в добре облаштованому підвальному приміщенні.

На лівому березі було облаштовано 3 пункти: безпосередньо у приміщенні БФ «Карітас-Київ», де відбувалося приготування гарячого дворазового харчування для переселенців, у Дарницькому районі, в приміщенні Притулку для жінок та дітей люди, в підвальному приміщенні із дворазовим харчуванням, а також у Дніпровському районі, в приміщенні Патріаршого Собору Воскресіння Христового.

При цьому Фонд не має змоги самостійно забезпечити всі належні умови для тривалого перебування внутрішньо-переміщених осіб, а хоча б частково задовольнити цю потребу може тільки у співпраці з місцевою владою та громадами. Так, триває співпраця з владою у створенні мобільних містечок для переселенців у Вінницькій області.

626 дітей отримали нематеріальну допомогу від Фонду із запровадженням у червні 2022-го «Простору, дружнього до дитини» та кризового центру. Хоча, переважно, робота проводиться з усією сім’єю. Особливу увагу звертають на важливість комплексної допомоги (гуманітарної, психологічної, юридичної, соціального супроводу), високу обізнаність наших фахівців з актуальними сервісами м. Києва, плідну співпрацю з іншими установами, яка сприяє ефективності перенаправлень тощо. Кризовий консультант сприяв розв’язанню нагальних питань виходу з кризи, кейс-менеджер підтримував родини довше – до 3-х місяців. Для подолання негативних наслідків війни, формування психологічної стійкості працював психолог. Відновленню документів, виплат, вирішенню різних юридичних питань сприяв юрист проєкту.

Послуги «Простору, дружнього до дитини» в межах проєкту отримало 1258 дітей до 18 років. Оскільки в приміщенні Фонду «Карітас-Київ» постійно функціонує дитячо-молодіжний центр «Адвокація сталих соціальних послуг», а в Києві є локації «Простору, дружнього до дитини» проєкту від ЕСНО, було прийнято рішення надавати послуги в тих громадах, які найбільше потребують такої допомоги. Це м. Ніжин Чернігівської області, м. Фастів та Фастівському району Київської обалсті, у сільських місцевості Черкаської області. Завдяки реалізації проєкту 350 дітей мали змогу відпочити, набратися нових вражень та емоцій у туристичному комплексі «Едельвейс» у Карпатах (с. Микуличин Надвірнянського району Івано-Франківської області).

Таким чином, число знедолених та нужденних у регіонах, якими опікується БФ «Карітас-Київ», на жаль, зростає, попри те, що з квітня минулого року бойові дії в них не ведуться. Разом з тим, через пошкодження критичної інфраструктури багато громадян не можуть дістатись вчасно до пунктів надання допомоги. Тому додатковим завданням для представників Фонду стає збільшення кількості виїзних бригад та забезпечення їхньої безперебійної роботи – інакше без найнеобхіднішого залишаться десятки тисяч людей. Тому довелося розосередити транспорт організації (наприклад, у нічний час, забезпечити джерела безперебійного живлення техніки (генератори, акумулятори) та засоби супутникового зв’язку (системи Starlink).

Також наразі зберігається загроза повторного наступу російської армії у північних регіонах: на Київщині, Чернігівщині. Якщо подібне станеться, це різко збільшить кількість людей, які потребують на допомогу від БФ «Карітас-Київ». Тоді, ймовірно, знадобиться розширити як масштаби допомоги, яка надається, так і штат співробітників.

– У зв’язку з тим, що бойові дії та руйнування на території України, на жаль, продовжуються, число загиблих, поранених та тих, хто лишився без даху над головою та коштів до існування, зростає – проект, вочевидь, і надалі потрібен людям і суспільству. А розширення фінансування проєкту допомогло б надати підтримку значно більшій кількості українців та швидше подолати наслідки соціального зла, яким є війна. – підсумував координатор проєкту «Реагування на надзвичайні ситуації внаслідок бойових дій в Україні» Олег Мисько.

Коментарі

21:01 У Вінниці розпочали роботу безкоштовні курси з основ графічного дизайну 20:04 Секрети «Подільської кухні»: рецепт, як зварити лютий борщ з варенням 19:03 Стрітення Господнє: коли будемо відзначати в 2023 році та історія свята 18:01 ТОП ідей подарунків: чим здивувати коханого на День святого Валентина Від читача 11:01 Запрошуємо на тренінг «Медіаграмотність у віртуальному світі. Інформаційна гігієна: як не потрапити у пастку дезінформації» 17:17 У дітей виникає багато запитань про війну. Як правильно давати на них відповіді? 17:15 Автопробіг «Ми чекаємо на тебе»: вінничани підтримали родини полонених захисників Азовсталі 16:30 В Україні може подорожчати алкоголь, сигарети та пальне. Що відомо? 15:44 Ошукали людей на 1,5 мільйона гривень: дві «тюремні банди» вже чекають на суд 14:57 У Терцентрі психолог проводить індивідуальні заняття з людьми похилого віку 14:13 У Жданівці влітку чоловік через ревнощі вбив знайомого. Скільки дали вбивці? 13:53 На базі підприємства УТОС планують відновити навчання слабозорих вінничан 13:31 Підозрюється у серйозній крадіжці: допоможіть знайти Івана Морарі з Вінниці 12:44 Сімсот тисяч гривень на благоустрій: на Вінниччині чиновницю зловили на шахрайстві 12:02 Незламний бізнес: вже 266 релокованих підприємств зареєструвалися у Вінниці 11:37 Вінниця в Instagram. Кращі фото за тиждень, що минає 11:13 У лікарні Пирогова пересадили нирки від матері до сина та від батька до сина 10:30 День зустрічей зі своїми однокласниками: викладайте шкільні фото 09:44 Якщо не буде руйнувань: як 4 лютого вимикають світло на Вінниччині 09:00 У цей день вітайте Тимофія. Історія, традиції та заборони 4 лютого
Дивитись ще keyboard_arrow_right
keyboard_arrow_up