Липовець демонструє ефективне використання грантових коштів ЄС

Згуртованість та роботу над однією метою - розвиток туристичної галузі демонструє місто Липовець, що на Вінниччині

Невелике місто Липовець у Вінницькій області впевнено використовує свій потенціал та відроджує туристичну галузь – велотуризм. Липовецька міська рада у партнерстві з районною радою та Липовецьким благодійним фондом громади виграли тендер у розмірі 235 тисяч євро на розвиток велотуризму у конкурсі грантової програми ЄС «Підтримка політики регіонального розвитку України».

Основною метою програми є створення конкурентоспроможної туристичної галузі, здатної не лише задовольняти туристичні потреби населення, а й розвивати інфраструктуру регіону, зберігати його історико-культурну спадщину. Адже Липовецький район багатий на природні і культурні об’єкти, пам’ятні місця, захоплюючі краєвиди. Наприклад, астроблема в селі Іваньки, могила священника Достоєвського в селі Війтівці, липова алея Катерини II, та багато інших пам‘яток історії, культури та архітектури.

В районі давно планували запровадити зелений туризм. Проте, з чого почати і за що братись – не знали. Вирішити проблему допоміг Європейський Союз. Адже астроблема – це унікальне явище не лише для України, а й для всієї Європи.

Оскільки  велотуризм – прогресивний напрямок туристичної сфери, його й обрали для втілення ідеї розвитку туризму. Це поєднання здорового способу життя, активного відпочинку та зручний спосіб краєзнавчого дослідження регіону. Все, що потрібно – це велосипед і вдало прокладений маршрут. Липівчани можуть дати і те, і інше.

– На написання проекту надихнула саме астроблема, – каже Алла Заблоцька, координатор проекту. – Адже це один з відкритих кратерів, де є метеорит. Також тут знайшли найбільший у світі агат, який утворився під час зіткнення метеорита. Проте сам метеорит досі знаходиться глибоко під землею. Від Липовця до астроблеми всього 18 кілометрів. Якщо добиратись на авто – потрібна налагоджена система інфраструктури. А пішки далеко. Тому й обрали саме  велотуризм як найоптимальніший і найдоступніший спосіб дослідження краю.

Проект розвитку велотуризму в Липовецькому районі є показовим і одним із найуспішніших не лише в області, а й в Україні загалом. Хоч сам проект ще не завершився, багато об’єктів на стадії реалізації, та результати говорять самі за себе.

На місці старого покинутого скверу з’явилось місце для відпочинку – велопарк.

– Я дуже задоволена парком, – каже Наталя, жителька міста. – Це гарне місце, аби зустрітись з друзями, розважитись з дітьми. Тут є гойдалки і лавочки,  смітниками і біотуалети.

Інколи мати гарну ідею – замало. Потрібно вміти ефективно її реалізувати. Як і в будь-якій діяльності, були труднощі, проблеми, непорозуміння.

– Перші труднощі, з якими ми стикнулись, – це конвертація курсу, – продовжує Алла Заблоцька. –  Транш ми отримали наприкінці 2014 року, у зв’язку зі зміною курсу валют, втратили багато коштів. Довелось заощаджувати, шукати інші шляхи реалізації задуманого. Ще однією проблемою було те, що астроблемі довго не давали статус пам’ятки. Але на сесії Липовецької та Іллінецької районних рад прийняли рішення надати астроблемі такий статус та  віднести до реєстру «Перлин Поділля» . Отож немає таких питань, які не можна було б вирішити.

У кожному українському селі є унікальні майстри декоративного й народного мистецтва, народні умільці, промисловці, але вони знаходяться в тіні. До прикладу, в селі Іваньки майже кожен займається бджолярництвом. Мед звідси славиться на всю Україну, але ринку збуту як такого немає. Аби люди самі себе організували, аби створювали кооперативи, малі підприємства, то сіл, що зникають, було б значно менше. Саме від людей залежить майбутнє їхньої громади.

Реформа децентралізації набрала повних обертів. Потрібно не бути пасивними.. Участь в грантових програмах – це гарний старт та допомога на первинному етапі регіонального розвитку.

Коментарі (0)

Анонім

Ви не авторизовані