Рік братерства Вінниці з Карлсруе. Чим допомагає нам це місто і чим воно схоже з нашим?
- Минув рік, як Вінниця здобула ще одного побратима — місто Карлсруе в Німеччині. 19 травня 2023-го очільники міст підписали угоду.
- Відтоді громади почали співпрацювати одна з одною, зокрема у сферах урбаністики, культури та освіти. також новий побратим Вінниці надавав гуманітарну допомогу.
- З цієї нагоди розповідаємо про це місто. Чим воно схоже з Вінницею? Навіщо потрібні міста-побратими? Та які ще є поріднені з нами міста?
Рік тому міський голова Вінниці повідомив, що у нашого міста офіційно з'явився новий побратим — Карлсруе. Ініціативу налагодити побратимські зв’язки з Вінницею це німецьке місто висловило за дев'ять місяців до підписання угоди. З того часу Карлсруе підтримувало Вінницю, не чекаючи формальної процедури. Влада німецького міста допомагала з наметами для пунктів незламності, генераторами та іншим обладнанням.
За словами вінницького мера, Вінниця та Карлсруе можуть працювати далі в певних сферах. Це просторовий розвиток і міська мобільність, альтернативна енергетика, ІТ та наукова діяльність, культура, туризм та євроінтеграція.
«Це відкриває нові можливості для обміну досвідом, спільних проєктів та комунікації між мешканцями. Карлсруе чи не найбільше з німецьких міст допомагало нам з початку російського вторгнення, у тому числі завдяки активній українській громаді», — говорив Сергій Моргунов.
За цей рік ми писали, що комунальні працівники Вінниці отримали сміттєвоз для ефективнішого прибирання міста з Карлсруе. Спецмашина на балансі «Комбінату комунальних підприємств». Потім спецавто з Німеччини підсилило матеріально-технічну базу КП «ЕкоВін». Також вінницька громада в подарунок отримала сучасну пожежну машину від цього ж міста-побратима.
Тим часом вінничани могли чути звучання композиції «Badnerlied» з Вежі Артинова. Так Вінниця, нагадаємо, відзначила підписання угоди про братерство і дякувала новому місту-побратиму за допомогу та співпрацю. А в музеї транспорту презентували нову марку і відкрили виставку, присвячену німецькому місту-побратиму.
У Карлсруе живе понад 4 000 українців
Карлсруе — це німецьке місто, де проживає близько 310 тисяч людей. Як читаємо в матеріалі на офіційному туристичному сайті Вінниці, легенда про заснування міста Карлсруе свідчить, що ідея побудувати нове поселення прийшла Карлу III Вільгельму під час відпочинку. Маркграф полював на своїх землях, втомився, приліг на луці, і йому наснилося, що він збудує тут місто. Вже у період 1730-1750 років сон було втілено в реальність, а місто отримало відповідну назву — «спокій Карла».
Команда туристичного сайту нашого міста проводить паралель між спокоєм Карлсруе та нашою затишною та спокійною Вінницею.
Заступник міського голови Вінниці Андрій Очеретний розповідає, що нині у Карлсруе проживає 4200 українців. Каже, це четверта за кількістю, але не по активності, діаспора.
Що спільного між містами?
Між Вінницею на Карлсруе відстань сягає понад 1700 км, але ці міста мають чимало спільного. Вінничанка Вікторія Селезньова бувала у цьому німецькому місті. Каже, Карлсруе одразу ж їй нагадало рідну Вінницю.
— Після початку повномасштабного вторгнення я з дітьми виїхала до Німеччини. Ми облаштувалися у невеличкому селі на землі Баден-Вюртемберг, і Карлсруе було одним з найближчих до нас міст. З перших хвилин перебування там, у мене виникло почуття затишку та доброзичливості. Місто зелене, велосипедне, трамвайне, — розповідає Вікторія. — Однією з перших думок там було: «Тут наче вдома», адже за атмосферою Карлсруе справді дуже нагадує Вінницю.
Вінничанка говорить, що на відміну від німецьких мегаполісів, Карлсруе спокійне, компактне. Дуже доглянуте, не метушливе.
— Там є класний великий зоопарк: якщо не плануєш платити за вхід, можна прогулятися альтернативним безплатним маршрутом — місточками, з яких, власне, видно майже всю територію зоопарку. З усіх міст Німеччини, де я побувала, Карлсруе полюбилося мені найбільше. Тому я була дуже приємно здивована, коли дізналася, що тепер це наше місто-побратим, — ділиться враженнями від міста Вікторія.
На офіційному туристичному сайті Вінниці провели кілька паралелей між українською Вінницею і німецьким Карлсруе. Далі — кілька основних.
-
Унікальний ландшафт
У обидвох містах унікальний ландшафт формує річка. У Вінниці це Південний Буг, який майже навпіл ділить місто. А у Карлсруе західну межу міста формує головна судноплавна артерія Німеччини — ріка Рейн. А дві її притоки Альб і Пфінц проходять через місто, формуючи його ландшафт.
-
Транспорт
Також, як читаємо, і Вінниця, і Карлсруе є містами поціновувачів історії транспорту. У 1844 у районі Мюльбург міста Карлсруе народився Карл Бенц – винахідник першого у світі автомобіля з двигуном внутрішнього згоряння і співвласник концерну «Даймлер-Бенц» (нині «Мерседес-Бенц»). А електрифікований трамвай з’явився у Карлсруе 1900 року.
Натомість Вінниця має одну з найстаріших збережених мереж трамвая в Україні, яка існує з 1913 року. У ті ж часи у Вінниці з’явився перший автомобіль.
Також у цих двох міст є розвинена велосипедна інфраструктура. Вінниця входить в трійку найпривабливіших для велосипедистів міст України. А Карлсруе — це місто, де народився «батько велосипеда» Карл Дрез. Місто відоме широкою мережею велодоріжок, станцій велопрокату та велопарковок.
-
Символи міста
Також на туристичному сайті згадують, що головним архітектурним об’єктом німецького міста є Палац Карлсруе. Архітектурний образ комплексу доповнює вежа з характерним бароковим куполом. Натомість один з головних символів Вінниці — Вежа.
Пропонуємо вам подивитися на красоти цього німецького міста у прогулянковому відео по Карлсруе.
Додамо, раніше наші журналісти готували публікацію, в якій порівнювали Вінницю з містами-побратимами за різними показниками. Усі міста ми порівняли за чотирма показниками: населення, середня зарплата (у гривнях), середня вартість проїзду в громадському транспорті (у гривнях), кількість університетів та інститутів.
Прочитати цей матеріал ви можете за посиланням:
Які ще у Вінниці є міста-побратими й навіщо вони потрібні?
Окрім Карлсруе, у Вінниці є ще шість міст-побратимів. Про це дізнаємося з сайту міськради. Там же пояснюють, що співробітництво міст полягає в обміні делегаціями, художніми та спортивними колективами, виставками, літературою, кінофільмами, фотоматеріалами.
А також в організації різноманітних проєктів з метою вивчення та розуміння історичних, культурних, життєвих подібностей та розбіжностей, обміні інформацією про життя міст та ведення міського господарства.
Якщо коротко, то міста-побратими існують для того, щоб укріплювати співробітництво між народами різних країн, а також для обміну досвідом у розв'язанні аналогічних міських проблем.
Міста-побратими Вінниці:
- Кельце, Польща
- Пітерборо, Великобританія
- Бірмінгем, США
- Бурса, Туреччина
- Бат-Ям, Ізраїль
- Паневежис, Литва
- Карлсруе, Німеччина.
Читайте також:
Дешевий транспорт і маленькі зарплати. Порівнюємо Вінницю з містами-побратимами
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Yurа
Сергій Поліщук
Іван Морозов