А чи знаєте ви, скільки груп крові у наших улюбленців-собак? Більше 30, хоча загалом вони зводяться, як і у людей, до чотирьох. Про це знають у міській ветеринарній лікарні
Як і в людській, пацієнти на прийомі найрізноманітніші. Хтось носить, люлюкаючи, спокійного кота, іншому під наркозом надрізають шию. Присутність на операції господарів дозволяється. З піднятими руками до чергового пацієнта вибігає хірург Юрій Будяк. А господиня приказує над наркозним котом: "Кася, краще б це зі мною сталось". Кася, він же Каспер - типовий приклад сезону. Закохався, побився, отямився - гнійна рана. Таких у ветлікарню приносять чи не щодня. Зараз лікар розкаже жінці, як робити котячі перев'язки, і попередить, що котик буде п'яний, як мужик, - типовий процес виходу з наркозу. Після чого доходить черга і до нашої цікавості щодо переливання крові та чому він не пересаджує собакам серце...
Кров собача - не водиця
Станції переливання собачої крові у Вінниці немає, але собачо-котячі операції, пов'язані із ризиком крововиливів, у нас роблять.
- При інфекційних захворюваннях набираємо в пробірку кров, опромінюємо, додаємо антибіотик і вводимо назад, - пояснив Юрій Вікторович,- всього 10-15 маніпуляцій в межах 3 гривень кожна. За рік трапляється до 5-ти переливань.
Покусаним, збитим машинами у ветлікарні роблять рентген, ставлять крапельниці, вводять препарати. Кому які, орієнтуються якраз по групах. Але тварини-донори, як на Заході, не практикуються. У тварин дуже багато хвороб передаються через кров, а діагностувати їх проблематично. А людська кров смертельна для будь-якої тварини.
- А от хвороби у котів і собак, як у людей, - каже Будяк, - і респіраторні, і ракові, і венеричні трапляються. Кого треба - оперуємо, але хіміотерапії собакам не робимо. Не витримають. А от кесарів розтин - майже щотижня.
Патології тваринних пологів відслідковують тут же на УЗІ за 10 грн. Вартість розтину від 40 до 50 гривень, залежно від величини тварини і медикаментів. Тільки абортів ветеринарні гінекологи не роблять: структура дітонароджувальних органів тварин не дозволяє.
Серце - лише своє
Начальник управління ветеринарної медицини міста Михайло Бубновський вважає, що в окремих випадках трансплантація органів тварин була б доречна, якщо смерть домашнього улюбленця розглядати як втрату члена сім'ї. Але це нині під силу розвивати хіба що приватним ветлікарням.
- У нас немає ні бази, ні методики для пересадки органів тваринам, - пояснює Юрій Будяк. - А як ви уявляєте притулок для потенційних донорів? Бродячих тварин для пересадки не будеш ловити. Спробуй вирахувати, щоб орган був здоровий, група крові підходила та білкова структура. І як пояснити собаці, що після операції їй треба обмежувати рух?
Вистачає й інших клопотів. Доводилось навіть вирізати грижу... свині. Але це рідкість. Буває, що ампутували кігті котові, щоб не дряпав меблі. "М'яка лапа" називається. Людмилі Мельник, яка ветлікарем працює вже 16 років, в практиці траплялось все. Єдине, від чого навідріз відмовляється - ампутувати тваринам кінцівки. Каже, що це не порятунок, а знущання. Бачила в Києві собаку з протезом - мука, рана постійно кривавить. Все-таки краще зі своїм серцем, навіть якщо воно собаче й хворе. Так само з лапами та хвостами...
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.