Раніше сліпий машинопис вивчали на спеціальних курсах з викладачем, сьогодні в інтернеті можна знайти купу програмного забезпечення та інформації, які допоможуть оволодіти цим навиком самостійно. Проблема лише в тому, що багато хто навіть і не підозрює, що всі десять пальців здатні набирати осмислений текст.
- Коли я вперше на новій роботі побачила, що дівчата розмовляють між собою, а в цей час їх пальці несамовито бігають по клавіатурі, подумала, що вони роблять вигляд, що працюють. Моєму здивуванню не було меж, коли я побачила, що на моніторі у них з’являється осмислений текст. Тепер я й сама так друкую, роздивляючись автомобілі за вікном. Я витратила на навчання місяць, - каже секретар Ірина Бузьска. – Найважче було відучитися від друку двома пальцями. Мені здавалося, що я й так швидко друкую. Тепер я розумію, що моя швидкість у 150 знаків за хвилину колись, дуже відрізняється від 450 знаків за хвилину тепер. Перше, що потрібно - переконати себе, що це вам необхідно і не відкладати початок тренувань на завтра. Займатися потрібно щодня по кілька годин і результат неодмінно буде.
Варіанти
Програм, які навчають сліпому методу набору в інтернеті, можна знайти багато. Найпопулярнішою називають «Соло на клавіатурі». Серед її недоліків – курс трохи затягнутий і нудний. Учень не може піти далі, поки не почне друкувати з мінімумом помилок. Але кажуть, що «Соло» дозволяє навчитися друкувати відразу відносно швидко і з мінімальною кількістю помилок. Альтернативний підхід – просто вчитися друкувати швидко, правильно тримаючи пальці на клавіатурі. В основі десятипальцевого сліпого друку лежать всього три основних фактори: треба навчитися правильно тримати руки над клавіатурою, закріпити навик правильного натискання потрібними пальцями на потрібні клавіші, відвикнути дивитися на клавіші і звикнути дивитися на екран. Можна вибрати будь-який безкоштовний клавіатурний тренажер он-лайн чи встановити додаток. Наприклад, безкоштовна програм STAMINA чи он-лайн тренінг Klavagonki.
Коментар спеціаліста
Віктор Гонтар (26), майстер профтехучилища
Найголовніше при навчанні сліпому методу - запам'ятати розташування клавіш. Для навчання за сліпим методом найкраще використовувати «порожню» клавіатуру (наприклад, Das Keyboard) і при цьому слід мати в полі зору, на стіні або на екрані монітора, добре видиме зображення клавіатури. Таким чином форсується відчування клавіш і відвикання дивитися на клавіатуру. В першу чергу необхідно добре запам'ятати розташування домашнього ряду та положення на ньому вказівних пальців. Після кожного натискання вказівні пальці обов'язково повинні повертатися в початкове положення, тобто на домашній ряд. Швидкість друку залежить від часу тренувань і від персональної схильності. Звичайний навчений користувач досягає при проходженні «10-хвилинного-тесту» швидкості від 200 до 400 ударів на хвилину. На національному змаганні в Німеччині була досягнута швидкість 750 ударів за хвилину, а на інтернаціональному — 900 ударів.
Схема навчання сліпому методу набору
1. Дивіться на схему розташування пальців і домагаєтеся безпомилкового попадання на клавіші в базовому положенні - для російськомовної клавіатури це ФИВА - ОЛДЖ, над ними повинні «парити» пальці правої і лівої руки, великі пальці – над клавішею пробілу.
2. За допомогою тренажера виконуйте вправи, освоюючи друк букви за буквою. Зверніть увагу, щоб ваші пальці точно рухалися по схемі і натискали тільки на ті клавіші, які для цього призначені.
3.Тренуйтесь, тренуйтеся і ще раз тренуйтеся. Чим більше ви будете друкувати, тим краще. Якщо потрібно дуже швидко освоїти друк всліпу, тренуйтеся не менше трьох годин на день.
4. Використовуйте уявне тренування. Спосіб полягає в тому, щоб подумки в голові здійснювати ту дію, яку ми збираємося робити в реальності.
5. Усвідомленість дій може заважати автоматизації досвіду. Для підвищення швидкості, задійте відволікаючі фактори. Наприклад, передруковуйте щось з листа і при цьому дивіться в підлогу, дивіться телевізор або слухайте радіо.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 19 від 7 травня 2025
Читати номер