Жіноча правда, дев’ять смертей і право на відродження. Скандальна «Леді Лазарус» у Вінниці

Жіноча правда, дев’ять смертей і право на відродження. Скандальна «Леді Лазарус» у Вінниці
  • 19 жовтня Вінниця першою побачить «Леді Лазарус» культової поетеси Сильвії Плат.
  • Постановка 18+ вразить жіночністю, містикою та максимальною відвертістю.
  • Творці гарантують: після показу ніхто не вийде таким, яким був на початку...

«Якби я не думала, я була би значно щасливішою.

Якби я не мала геніталій, я не була б постійно на грані нервового зриву і сліз»

Такий відвертий епіграф отримала перша українська постановка легендарної «Леді Лазарус», яку вінничани у наступну суботу побачать у рамках фестивалю Contemporary music days in Vinnytsia-2019.

Відео дня

Українська прем’єра моноопери за підтримки Українського культурного фонду відбудеться 19 жовтня о 19.00 у концерт-холі «Моnt Blanc». І це дійсно буде надзвичайно сміливо, щиро й потужно.

- У «Леді Лазарус» не буде жодних масок, усталених правил і поступок. Героїня без останку ділитиметься з глядачами своїм єством, не ховаючись, буде вивертати себе навиворіт, – їй немає чого втрачати і берегти, вона психологічно спалює себе дотла, у примарній надії відродитися з власного попелу, як Фенікс, - зазначає режисер-постановниця Юлія Журавкова. – В моноопері пульс відкритого оголеного серця героїні входить у нищівний поліритмічний психодинамічний антирезонанс до пульсу світу. Але це сама та єдина мить, коли вони відкрито звертаються один до одного і вже не можуть одне одного не чути.

Відкриємо світ геніальної самогубці Сильвії Плат.

У основі моноопери – твори Джеймса Джойса, Річарда Баха та однієї з найсильніших американських авторок ХХ століття Сильвії Плат, яка, на жаль, досі для українських читачів залишається великим пробілом. Хоча у всьому світі її ім’я – це справжній культ, легенда. Цитати з творів Сильвії Плат на Заході давно стали успішним маркетингом: їх друкують на одязі й листівках, а найбільш затяті фани навіть увічнюють на своїх тілах у татуюваннях.

Шалений інтерес до Сильвії Плат виник після того, як поетеса після тривалих депресій та розлучення з чоловіком у 30 років наклала на себе руки.

За життя авторки було видано лише дві її книжки — поетичну збірку «Колос та інші поезії» і напівавтобіографічний роман «Під скляним ковпаком», що став справжнім маніфестом представниць тогочасної феміністської літературної критики. Сильвію Плат порівнювали із Селіджером і визнали однією із засновниць жанру сповідальної поезії.

Вже після смерті чоловік видав її збірник «Аріель», який миттєво став одним із головних бестселерів англо-американської поезії XX століття. А у 1982 році за книгу «Collected Poems» Сильвія Плат посмертно одержала Пулітцерівську премію. Таке відбувається вкрай рідко: Пулітцерівська премія дається, як правило, за життя. Але не дати її Сильвії Плат було неможливо – такої сили й віртуозності поезія постала перед журі.

- Самобутній стиль Сильвії Плат – сильний, відвертий і водночас надзвичайно жіночний - скорив увесь світ. І ми щасливі, що зможемо відкрити його усім глядачам на нашому фестивалі, - відзначає засновниця Contemporary music days in Vinnytsia, заслужена артистка України Ірина Френкель. – Прем’єра «Леді Лазарус» - це творчий експеримент та Co-Production OPERAFEST TULCHYN разом зі знаменитою режисеркою Юлією Журавковою та відомою сучасною українською композиторкою Людмилою Юріною.

«Після показу ніхто не вийде таким, яким був на початку»

Постановницям «Леді Лазарус» вдалося створити унікальний зразок сучасної опери: насиченої тонкими психологічними нюансами та глибокою образністю.

У моноопері голос виконавиці, пластичне і мінливе сопрано вбирає в себе і відтворює звучання всіх голосів світу. А поезії Сильвії Плат, що були переосмислені композитором як лібрето, є відлунням складного душевного стану поетеси. Зокрема, фінал «Леді Лазарус» є своєрідним прощанням Сильвії Плат із земним світом, адже ці рядки були написані нею за кілька тижнів до самогубства і перекликаються зі змістом передсмертної записки.

Через нерозривний інтонаційний комплекс музики і поезії героїня опери висловлює весь спектр пограничних станів своєї душі: переживання, почуття, відчуття і передчуття.

Декораціями у моноопері будуть 11 «панянок» навколо

Завдяки унікальній режисерській концепції та сценографічному рішенню перед очима глядачів народжується унікальне, майже зриме розмаїття образів: думок-голосів-звуків-відзвуків. Несвідомий, незв’язний, на перший погляд, потік запаленої свідомості героїні, амплітуда якого сягає шепоту-крику-реготу-квиління, відтворює насправді напрочуд струнку, наскільки це можливо, картину суперечливих взаємин особистості і світу, які поглинають одне одного і розчавлюють.

- І з цієї дуалістичної взаємотрансформації – знищення і переродження – ніхто не вийде таким, яким був на початку, - обіцяє режисер Юлія Журавкова. - Цією виставою ми привертаємо увагу глядача до крихкості і беззахисності людської душі, примарності і непевності приземлених орієнтирів, буденного «заземлення», якорів свідомості. Ми закликаємо глядачів прислухатися один до одного і берегти своїх близьких.

Про що моноопера «Леді Лазарус»?

Розповідає Юлія Журавкова, режисер-постановниця:

- В хвилини депресії страх і біль зірваними струнами бринять у скронях героїні. Вона починає чути всі голоси самої себе, які до того були заглушені шумом зовнішнього життя. Тепер вони говорять до неї всі разом: шепочуть, кричать, скиглять, квилять, плачуть, хихотять, регочуть.

Вона відчуває себе розколотою на численні скалки, немов старе стомлене дзеркало, в якому досі відбивалися чужі обличчя і лише тепер, розколоте на друзки, воно робить відчайдушну спробу знайти себе, зібрати себе воєдино. Множинність і роздробленість героїні дають їй надію зустрічі із самою собою, що виливається у психоделічний монолог. Обеззброєнність. Незахищеність. Тривога, що поселилася у її серці, подібна до чіпкого спрута: вона то відпускає серце, то стискає його в смертельних обіймах. Отрута лихого передчуття, здається, навіть змінила склад її крові.

У понівечених часом чи роз'їдених самими собою обрисах жіночих постатей кожен глядач вгадає щось своє. Чи це численні віддзеркалення героїні, чи застиглі відлуння, чи скалки, на які розбилась від болю її душа, може, це тіні її сестер, лиш деяких з мільйонів загублених у світі? Можливо, мовчазні жіночі постаті це насправді надгробки її попередніх восьми смертей, крізь камінь яких перероджені душі проросли вічними квітами-флюгерами?..

У своїй режисерській концепції ми дозволяємо героїні стати нашим провідником у світ незвіданого себе, огорнути усіх глядачів невидимою матерією наших власних почуттів.

Композитор Людмила Юріна і режисер-постановниця Юлія Журавкова

Головну роль у моноопері «Леді Лазарус» виконає знаменита співачка Анна Зарецька 

Вхід буде за безкоштовними запрошеннями. Як їх замовити?

Вхід на прем’єру моноопери «Леді Лазарус» у Вінниці, як і на всі інші події Contemporary music days in Vinnytsia-2019, для глядачів буде за безкоштовними запрошеннями.

Щоб їх отримати, потрібно витратити усього 5 хвилин свого часу.

Після реєстрації і заповнення форми за цим посиланням кожен отримує іменне запрошення на електронну пошту.

Ті ж, кому важко самотужки замовити запрошення онлайн, можуть звернутися за допомогою у інформаційний центр фестивалю, який з 14.00 до 18.00 працює на першому поверсі приміщення «ВІНТЕРИ» на вулиці Театральна, 15.

Про інші концерти Contemporary music days in Vinnytsia-2019 читайте тут

Генеральний інформаційний партнер фестивалю – RIA.

У відеоанонсі фестивалю використана чудова музика маестро Максима Шоренкова.

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:16 Про що потрібно знати, якщо у вас сезонна алергія? Розповідає професорка медичного університету 20:55 Дівчатам та жінкам не можна в церкву в штанах? Це вигадка — сказали в ПЦУ 20:05 У Вінниці завершився чемпіонат міста з волейболу серед чоловіків сезону 2023–2024 photo_camera 19:40 Юлія Тимошенко вимагає негайної відставки Сольського з посади міністра аграполітики (Прес-служба ВО "Батьківщина") Від читача 18:08 Присвоєння звання ГЕРОЯ УКРАЇНИ посмертно Бондаренко Ігорю Вікторовичу 19:30 Дощі і пил із Сахари. Коли до Вінниці повернеться сонце? 19:09 «Чому їм можна, а нам ні?» Через незаконне будівництво у селі Прибузьке затоплює ліс photo_camera 19:03 Майже 200 тисяч гривень для ЗСУ: у Вінниці завершився благодійний шкільний марафон photo_camera 18:36 У світі відзначили День книги. Що почитати у вінницьких авторів та авторок 18:34 П’ять років позбавлення волі за розбещення дітей: суд виніс вирок чоловіку 18:30 Допоможуть у тяжку хвилину: ритуальні послуги та товари, кафе та обіди на замовлення (партнерський проєкт) 18:13 Зловили ухилянта-екстремала. Він плив на надувному матраці до Молдови play_circle_filled photo_camera 17:25 Вимагав 2 тисячі доларів за нерозкриття ДТП. На Вінниччині затримали в.о. командира photo_camera 17:07 На Вінниччині підприємствам ввели обмеження використання електрики 17:02 «Реальні смертники: ми по них б’ємо, а вони все одно повзуть» — Як вчитель став військовим 16:55 Конкурс із закупівлі послуг з підготовки грантових заявок для бізнесу (Прес-служба Спілки підприємців "Стіна") 16:07 Була піна та мертва риба. Екоінспекція перевірила воду в озері «Миру» 16:00 Зубки як у казці: історія успіху клініки "ПАВЛІН" (Новини компаній) 15:10 Малюють місця сили Вінниччини. Стартував восьмий пленер «Кращий художник» 14:03 Вінницький суд виніс вирок громадянину Молдови. Він переправляв чоловіків за кордон
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up