Продукти піднялись в ціні на 10% і це ще не кінець: що подорожчало найбільше
- Аномальна спека, перебої з електрикою та прискорення інфляції. Це лише кілька причин, через які дорожчають продукти в Україні.
- Що саме подорожчало, а що зросте в ціні найближчим часом, з’ясували у вінницьких фахівців.
В кінці літа 2024 року гуртові ціни виробників промислової продукції збільшилися на 33,3% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Особливо це відчувається стосовно продуктів харчування, напоїв і тютюнових виробів, де ціни зросли на 14%. Усередині країни це зростання становило 10,4%, а для експорту — 26,4%.
Ціни на які продукти зросли останім часом у Вінниці? Які прогнози на осінь? Розповідає завідувачка кафедри товарознавства, експертизи та торговельного підприємництва Вінницького торговельно-економічного інституту Алла Тернова.
На які продукти зросли ціни?
За словами товарознавиці, серед продуктів харчування лідерами за зростанням цін стали м’ясо та молочні продукти. Виробництво м’яса подорожчало на 15.4%, а молочних продуктів — на 14.1%. Причому масло подорожчало на 16%, олія соняшникова на 2%, фрукти на 14.1%, хліб на 10,1%, молоко на 8.3%, риба та продукти з риби на 5.9%, макаронні вироби на 1.8%.
М'ясо. М'ясо, особливо яловичина та свинина, є одним з найбільш витратних пунктів у продуктовому кошику українців. З початку 2024 року ціни на м'ясо коливалися: яловичина подорожчала з 251,6 грн/кг до 270 грн/кг, тоді як свинина трохи подешевшала до 177 грн/кг. Птиця також знизилася в ціні до 87 грн/кг, що стало деяким полегшенням для споживачів.
— Однак восени ситуація може кардинально змінитися, — зазначає Алла Тернова.— Одним із ключових факторів, що вплине на ринок м'яса, є зростання витрат на корми та енергоносії. Спека, яка вплинула на врожайність кормових культур, а також зростання вартості паливно-мастильних матеріалів та електроенергії неминуче призведуть до підвищення собівартості м'яса.
Молокопродукти. В серпні, через скорочення виробництва молока а також перебої з електроенергією, молочні продукти знову подорожчали. Пастеризоване молоко додало в ціні 1%, порівняно з попереднім місяцем, йогурти здорожчали на 2%, сир за місяць здорожчав на 4,6%, вершкове масло — на 4%, тверді сири — 3−5%. Виробники молочних продуктів припускають що з осені їм доведеться підвищити ціни ще на 5%.
— Вершкове масло, яке вже стало символом постійного подорожчання, за липень досягло ціни 81 грн за пачку вагою 200 грамів, що значно вище, ніж на початку року (75,65 грн), — каже завідувачка кафедри товарознавства.— І ця тенденція продовжиться восени.
Яйця. Протягом літа ціни на яйця залишалися відносно стабільними, але вже у серпні почали зростати. Підвищення на 10–30 копійок за штуку свідчить про те, що восени ціни можуть збільшитися ще більше. Основним фактором, що вплине на це, є обмеження експорту яєць до ЄС, яке діятиме до кінця 2024 року. Ці обмеження спричинять надлишок продукції на внутрішньому ринку.
Одну із причин підвищення цін на харчі, експерти називають аномальну цьогорічну спеку. Високі температури, які трималися в Україні у липні, негативно позначаться на врожаях картоплі, моркви, капусти та інших борщових овочів, що призведе до зростання цін на ринках.
Перебої з електрикою теж вплинули на ріст цін. Тривалі блекаути змусили заводи і магазини працювати на генераторах, а електроенергія від них дорожча за мережеву в декілька разів.
Прогнози на осінь
За прогнозами фахівців, осінь 2024 року принесе з собою суттєве зростання цін на молочні продукти, яйця та м'ясо.
Збільшення витрат на виробництво, логістику та енергоносії, послаблення курсу гривні а також обмеження експорту деяких продуктів, створять додатковий тиск на ринок, що призведе до подорожчання базових продуктів на 20–30%.
Також Національний банк України прогнозує чергове здорожчання продуктів харчування через зростання інфляції. У наступні місяці очікується помірне пришвидшення інфляції, яка до кінця року становитиме 8,5%.
— Найближчим часом очікується прискорення зростання цін щей через підвищення тарифів на електроенергію та зростання курсу долара, — каже експерт. — Серед інших факторів, що впливають на здорожчання продуктів, можна назвати відсутність достатньої кількості робочої сили та збільшення акцизів на пальне. Все це призведе до того, що в осінньо-зимовий період спостерігатиметься ріст цін на продукти в межах 10-15%.
Читайте також:
Як зберегти продукти у спеку без холодильника? Ми дізналися
«Ми тут і зараз працюємо»: про хімчистку зі зруйнованого ракетами Будинку побуту
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
Наталья Горошко
Oleksandra
Буде ще гірше. Це факт
Vitold
В виграші тільки перекупи.
Олександр Онофрійчук
Продають в європу, а Українці хай сидят без світла.