Депутати пропонують нам святкувати неіснуючий ювілей

Депутати пропонують нам святкувати неіснуючий ювілей
У більшості вінничан свята асоціюються з вихідними. Але є такі, що ми їх святкуємо за старими звичаєм. Тому й парламентарі щороку вносять доповнення до переліку святкових дат. Але вносять їх, не радячись з громадянами. Члени громадської ради «РІА» знайшли в переліку таких дат на 2010 рік неіснуючий ювілей

Пам’ятна дата, яку ми знайшли у Постанові Верховної Ради України «Про пам'ятні дати та ювілеї 2010 року» нікому не відома. На восьме вересня 2010 року призначено ювілей «65 років з часу Перемоги над фашизмом у Другій світовій війні (08.09.1945 р.). Чому її пропонують законотворці відзначати восьмого вересня, не зрозуміло. Як і те, що означає ця дата?
Тут здається парламентарі щось наплутали. Напевне, вони мали на увазі завершення Другої світової війни. Тоді цю дату слід було б відзначати 2 вересня, у день підпису капітуляції Японією.
Звідки ж виникла дата – 8 вересня? Загадка законотворчого процесу!
До речі, на відзначення пам’ятних дат і ювілеїв пропонується виділити окремою постановою Верховної Ради України до 60 млн грн з Держбюджету. В тому числі і на нікому не відомий ювілей – 8 вересня.
Ми провели невелике опитування серед вінничан: які свята ви знаєте і святкуєте? Переважна більшість називали Новий рік, Різдво, 8 Березня, Великдень, Першотравень, День Перемоги, День Конституції, Трійцю, День Незалежності України.
У багатьох виникають сумніви – чи слід святкувати Першотравень на державному рівні? Як слід називати свято жінок: день солідарності жінок, чи ще якось.
Вінничани також пригадували свята, що увійшли в наше життя зовсім недавно. Це День святого Валентина, День сурка, Хеловін. Також святкують у Вінниці професійні свята: День студента, юриста, медпрацівника, вчителя, що кому ближче за фахом.
Є свята, що не позначені червоним кольором у календарі, але їх відзначають. До речі, щодо двох з них, думки розділилися. Йдеться про День української армії 6 грудня, та День захисника Вітчизни, що святкують 23 лютого, коли святкували День Радянської армії.
- День української армії не святкую, - розповідає вінничанин Олег Собко. - Замість цього святкують 23 лютого.
Студентка Ліля Золотко в те, коли відзначати: 6 грудня чи 23 лютого внесла компромісну точку зору.
- Шостого грудня я поздоровляю моїх приятелів-хлопців, які не служили у Радянській армії. Тата і дядька вітаю 23 лютого.
Але крім цих дат, є ще чимало святкових. Про них мало хто взагалі здогадується чи знає.
Це спонукало нас звернутися до експертів нашої громадської ради з більш широким запитанням: скільки свят і які з них треба широко відзначати?
Докладніше про пам’ятні дати і ювілеї читайте у бібліотеці.
966
 

Роман Штогрин (28)
перший заступник начальника головного управління з питань внутрішньої політики, у справах ЗМІ
- Святкувати потрібно і це важливо для нас усіх. Якщо спрощувати цю тему до одного речення, то можна погодитися з висловом одного генерала: «Одна п’янка зближує більше, ніж три роки спільних боїв». Спільне святкування є стимулом консолідації суспільства. Свята дають нам відчуття причетності до загальнонаціональної спільноти. Державні свята дозволяють зробити значимими для суспільства ключові події національної історії та культури. Поруч із державними святами можуть відзначаються і інші: релігійні, професійні, знаменні та пам’ятні дати. Всі вони несуть різне смислове навантаження. В Україні визначено дев’ять  загальнонаціональних свят. Їх визначено вихідними днями. Суспільство саме регулює, що і як святкувати. В суспільстві є свята, які мають надзвичайно високий рівень підтримки, хоча і не мають статусу державних, наприклад, День Св. Валентина, День студента, День сміху та ін. Зміна переліку державних свят є процесом змін у суспільній свідомості. Радикальна зміна переліку державних свят потребує суспільної підтримки. Надзвичайно дискусійні є пам’ятні дати радянської доби. На сьогодні в Україні залишається невнормованим статус та перелік державних свят. Завжди, коли він затверджується, навколо цього виникають політичні баталії. А найбільш улюблені свята наших громадян – Новий Рік, Різдво та Великдень. 
 

Сергій Кармаліта (43)
голова обласної федерації важкої атлетики, депутат міськради

- Ми слов’яни. Тому ми вміємо святкувати, відпочивати і працювати. Особисто я та моя сім’я святкуємо усі державні та багато релігійних свят. До речі, останніх, як ми знаємо, в православному календарі дуже багато. Їх наші предки не дарма встановили неробочими. Після важкої праці треба було перепочити, подумати про вічне. Тож, свята були певним місточком від людини, що більшість часу проводила у важкій праці, та Богом. Тепер, про те, як ті чи інші політики намагаються приватизувати державні свята і ювілеї. Знаю, що ініціатором постанови про ювілеї у 2010 році став нардеп Володимир Яворівський. Я взагалі дивуюся цьому пану. Він історії не знає. Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 року після капітуляції Японії. Намагання встановити якийсь ювілей: 65 років з часу Перемоги над фашизмом у Другій світовій війні у вересні – просто дурість. Ми з дитинства звикли, що День перемоги над фашизмом святкується дев’ятого травня. А всі спроби «помаранчевої» команди та відійшовших від неї депутатів і політиків маніпулювати нашою свідомістю ні до чого доброго не призведуть. Їм не треба переглядати дату перемоги у війні над фашизмом, а треба зосередитись на конкретних речах. Хоча, якщо це їм не вдалося за майже п’ять років, то вже часу на це у них нема. Я думаю, що народ не сприйме дати перемоги над фашизмом у вересні.
 

Відео дня
>Дмитро Дідик (23)
голова громадської організації

- Держава має визначати, які свята чи пам’ятні дати святкувати. Проте, я вважаю, що слід враховувати громадську думку. Наприклад, я з дитинства звик святкувати Івана Купала. Що це за свято? Воно не релігійне, не державне. Це просто народний звичай. І не треба надавати йому ранг державного свята. Це просто безглуздо. Зараз молодь відзначає День святого Валентина, Хеловін. Це зовсім нові свята та звичаї. А щодо того, як і коли слід відзначати День Перемоги, то вважаю, що не варто цю дату змінювати. Як уже говорилося, ми всі звикли до неї. Хоча День Перемоги над фашизмом у Європі святкується 8 травня, а 9 числа там святкують День Європи, то навіть єврокомісія дозволила нам це свято перенести на наступну суботу травня. До речі, останнім часом у Вінниці День Європи святкують дуже пишно. А щодо решти пам’ятних дат і ювілеїв, то до їх відзначення треба підходити дуже виважено. Щоб зберегти компроміс серед людей. Зрештою, хтось святкує Новий рік, хтось Ханку, а хтось взагалі не визнає їх.
Павло Задорожнюк (41)
депутат міськради

- Для мене дуже важливе свято Новий рік. Моя сім’я його святкувала завжди, а коли два роки тому в ніч на перше січня моя дружина подарувала мені молодшого сина, це свято стало для мене особливим. Тепер щодо нових свят. У Вінниці в останні чотири роки досить вдало святкуємо День міста та День Європи. З першим історики сперечаються досі, у який день була заснована Вінниця. Але це не важливо. Це свято дає нам, вінничанам, головне: відчути, що ми не кожен сам по собі, а що живемо у нашому місті, належимо до однієї спільноти та громади. День Європи в Україні святкується з розмахом тільки у нас, та ще в трьох-чотирьох обласних центрах. Це свято теж принципове. Бо ми не тільки вінничани, а й громадяни європейської держави. І щодо традиційних свят. В сім’ї святкую усі великі релігійні православні свята. І звичайно ж День Конституції та День Незалежності. А День Перемоги дев’ятого травня - це взагалі свята дата. Мої предки воювали на фронті, і особисто для мене це одне з найголовніших свят.
 

У які свята не працюють в Україні і світі
Кількість державних свят та вихідних днів у кожній країні залежить від національних, культурних та релігійних традицій

7 офіційних державних свят відзначається у Російській Федерації.
8 неробочих днів мають поляки, серед них: Новий рік, Великдень, День Конституції, День Війська польського, Різдво.
9 офіційних державних свят відзначають в Україні, серед них: Новий рік, 8 Березня, Великдень, 1-2 Травня, День Перемоги, День Незалежності та інші.
10 державних свят офіційно визнані у США федеральними неробочими днями.
11 вихідних і святкових днів на офіційному рівні святкують у Хорватії.
19 святкових і вихідних відзначають на Фіджі. Серед свят тут відзначають день народження пророка Мухамеда, день народження Королеви та Великдень.
29 вихідних днів і свят святкують в Ірландії.
42 свята відзначають шведи.
 

Коментарі (1)
  • Anonymous
    А может у кого-нибудь в верхах 8-го сентября день рождения?
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
17:32 «Укрнафта» знизила ціну, ОККО підняла: чи змінилася вартість бензину після додавання спирту? 17:15 «Якби ти була настояща мама, не пустила б сина на війну»: хто і чому образив жінку, яка втратила дитину 17:01 На «зебрі» по Пирогова водій Volkswagen збив жінку. Її госпіталізували play_circle_filled 16:49 Диверсія в столиці: затримали 16-річного юнака з Вінниччини, який підпалив авто ЗСУ photo_camera Від читача 14:23 Збір на лікування 16:43 «Укрзалізниця» запускає додатковий поїзд Київ-Вінниця на вихідні 16:01 Вінничанин серед затриманих у справі про спробу незаконного перетину кордону на Волині photo_camera 15:35 З Миколаєва до Жмеринки: як масажистка втекла від війни і розпочала власну справу з корисними смаколиками play_circle_filled 14:35 На вінницькій об’їзній може зменшитися кількість ДТП: що змінять і на яких ділянках 14:10 Де зробити професійну чистку зубів у Вінниці? Огляд кращих стоматологій міста (партнерський проєкт) 13:34 На Тульчинщині та Шпиківщині через африканську чуму свиней запровадили карантин 12:02 Напружена доба: інтенсивні бої точилися на 11 ділянках фронту photo_camera 11:11 Реабілітація у Вінниці: які є послуги, кому і де їх надають? 11:00 У Вінниці очистять мозаїки на фасадах будівель photo_camera 10:01 Де у Вінниці 13 травня відключили воду та світло? Перелік адрес 09:30 Побачення у травні – як одягнутися, щоб справити гарне враження? (Новини компаній) 09:00 На Вінниччині розшукують 15-річного Дмитра Рудчика 08:24 Сьогодні вітаємо Ірину та Тараса. Історія, заборони та прикмети 13 травня 07:40 Вакансії в «Грош», «Вінницькому заводі «Маяк»» та 93 актуальні пропозиції роботи у Вінниці 21:01 Від розпису зупинок до парку мрії: родина священника — ініціатор змін у Скитківці photo_camera
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up