Можливо, саме такі вони і є, десь. Але вінницькі програмісти переважно молоді усміхнені люди, які, звичайно, люблять свою роботу, але крім неї у них ще повно різнобічних інтересів.
- Ганяємо на великах, захоплюємось фотографією, займаємось спортом, - каже програміст Анатолій Маслов, – у нас на фірмі навіть відшкодовують працівникам витрати на спортивні секції.
Інколи грішать професіонали і комп’ютерними іграми. Але не часто.
- Переросли ми це, нецікаво, - кажуть вони, - хоча іноді щось може затягнути на кілька тижнів, - зізнається Анатолій.
Освіти не треба?
Професія програміста – досить молода, і люди що працюють у цій сфері переважно 22-32-річні. Професія вимагає чимало спеціальних знань та не всі програмісти мають вищу технічну освіту.
- Не треба ніякої освіти, - каже Анатолій Маслов. - Цьому ніде не навчать. Потрібно мати інтерес, і тоді людина сама всьому навчиться. Хто має клепку, хто цікавиться цим - той стане програмістом і без вищої освіти. А хто просто ходить в інститут і заробляє п’ятірки, пишучи курсові з Інтернету, але серйозно цим не цікавиться - програмістом не стане.
Колега Анатолія Руслан Дяченко вважає, що все-таки освіта ніколи не завадить. - Якщо вчишся сам - тоді толк із навчання є, - каже він.
Та у будь-якому випадку програмісти мусять вчитися завжди.
- Програмування, це така велика галузь - що зрозуміти її досить важко, - кажуть вони, - і потрібно багато знати і вміти. Постійно треба вчитися. Програміст, який не стоїть на місці, працює над собою, вчиться, щось пробує - набагато вище стоїть за рівнем, ніж той, який просто приходить на роботу, щоб заробити гроші.
Та все-таки не обов’язково бути генієм, щоб працювати у цій галузі.
- Раніше, щоб працювати програмістом, потрібно було бути дуже розумним і все знати, - каже Сергій, - зараз є програми, які багато чого роблять за нас. Тому і наплодилося багато «програмістів», які себе такими вважають, але мало що тямлять.
Математика – не головне
Існує думка, що програмісти мають добре знати математику, та виявляється – це зовсім не обов’язково.
- Математика допомагає у тому випадку, коли програміст займається розробкою алгоритмів за модулями, коли потрібно багато прораховувати: траєкторії руху якихось предметів, наприклад, - каже Руслан Дяченко. - Коли ж розробляємо доповнення програм до Windows, у пригоді стане схильність до мов. А взагалі, програміст має уміти якісь задачі, навіть життєві ситуації, розібрати по "поличках", на дрібні складові. І далі вирішувати їх.
Творчість чи рутина?
- Програмісти завжди кажуть, що це творча робота. Та я так не думаю, - каже Анатолій Маслов. - Творчості тут небагато. Головне - знання і уміння їх застосувати.
Та з ним не згоден Руслан Дяченко.
- Звичайно, багато роботи, яку треба виконувати постійно, - каже він, - але після цього починається творчість. Зазвичай замовник каже, що він хоче, завдання програміста - втілити це у життя. І потрібно придумати, як сказати комп’ютеру доступною йому мовою, щоб він зробив те, що мені потрібно.
«Найважче – рано вставати»
Програмісти кажуть, що найважче у їх роботі - рано вставати. "Якщо програміст о дев’ятій ранку на роботі - значить там він і ночував", - жартують між собою. Насправді ж вставати ні світ, ні зоря їм не обов’язково.
- Перед нами ставлять задачі, які ми маємо виконати, і терміни, у які ми повинні зробити цю роботу, - пояснюють програмісти. – А будеш це робити з дев’ятої до вісімнадцятої, чи вночі – неважливо. Головне, щоб проект був виконаний вчасно.
Так чи інакше програмісти багато часу проводять за комп’ютером і це вимагає чималої терплячості та посидючості.
- Коли є цікавість – як летить час, не помічаєш. А коли за це ще й платять гроші – то посидючості вистачає, - посміхається Анатолій Маслов.
А заробляють програмісти досить пристойно. Кажуть, вистачає, щоб забезпечити сім’ю. Щоправда, знайти роботу зараз дуже важко, вільних вакансій у Вінниці майже немає. Але спеціаліст своєї справи довго без роботи сидіти не буде. Програмісти – люди, які швидко засвоюють нову інформацію і тому зможуть розібратися у будь-якій галузі, пов’язаній з комп’ютером.
- Для цього потрібно тиждень-два почитати літературу, - кажуть вони.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Подоба Віталій
В себе на блозі підготував покрокову інструкція як стати програмістом з нуля: http://www.vitaliypodoba.com/2015/01/programmer-from-scratch/
Думаю буде корисно.
Якщо коротко:
* вибір мови
* самостійна проба онлайн курсів, щоб швидко зрозуміти чи подобається і чи пішло
* далі курси або ВУЗ для подальшої теорії
* далі практика: курси при фірмі або ментор
* пошук роботи
Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous
Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous
Anonymous reply Anonymous