Газ в глибині Стадницького сміттєзвалища утворився з побутових відходів, які протягом тривалого часу складували на полігоні. Роботи з експериментального видобування метану провели фахівці німецького підприємства HAASE разом із спеціалістами вінницького підприємства “ЕкоВін”.
Про подальші плани у видобуванні полігонного газу розповів Ігор Корольчук, начальник управління комунального господарства та благоустрою Вінницької міськради.
- Роботи з пробного відбору метану з глибин сміттєзвалища почали ще у травні минулого року, - каже Ігор Корольчук. – Ідею нам підказали німці. За технологією підприємства HAASE рекультивуємо й пересипаємо полігон у Стадниці. Коли там побували фахівці із згаданого підприємства, то запропонували визначити запаси метану. Те, що його там зібралося немало, ні в кого не викликало сумніву. Треба було дізнатися, в якій кількості вимірюються запаси газу. По-друге, встановити його якість.
Робота непроста. На її виконання затратили літо й осінь. Протягом цього часу пробурили шість свердловин.
- У нас у Вінниці навіть нема машин для глибинного буріння, - каже Ігор Корольчук. – Довелося наймати у Києві.
Свердловини обладнали необхідними пристроями. І наприкінці року отримали перший газ. Метан не тільки відкачували. Його ще й спалювали на відповідних установках. Так перевіряли якість горіння. Тільки після того німецькі фахівці провели необхідні підрахунки і сказали: “Гут!”
Ігор Корольчук попросив заспокоїти жителів Стадниці: спалювання метану відбуватиметься закритим способом. Продукти горіння жодним чином не потраплятимуть в атмосферу.
- Дістаючи з глибин полігону газ, ми зменшуємо шкідливий вплив на атмосферне повітря, - каже Ігор Корольчук. – До того ж будемо мати додаткові кошти для завершення рекультивації.
Як не дивно, але на полігоні у Стадниці вже можна побачити, як росте трава.
За словами Ігоря Корольчука, територія полігону на 80% вже пересипана. Для цього протягом двох років завезли 17065 кубометрів землі та будівельних відходів. Під'їзні шляхи відремонтовані. Побутові відходи поки що продовжують сюди завозити з Вінниці. Але їх складують тільки на визначених майданчиках. Систематично відкачують фільтрат. Обов'язковими заходами стали роботи з дезінфекції території полігону. Так само виконуються інші роботи, пов'язані із забезпеченням санітарних норм. Зрештою, організовано охорону території.
На запитання, яким чином у перспективі може бути використана ця земельна ділянка, співрозмовник відповів, що для сільськогосподарського призначення грунт непридатний, хіба що для облаштування теплиць.
На Заході на таких полігонах здебільшого обладнують поля для гольфу, додав Ігор Корольчук. Гарна пропозиція для підприємців. Адже у Вінниці поки нема місця для такої гри.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 16 від 16 квітня 2025
Читати номер
Anonymous
Anonymous
Anonymous
Anonymous