Як працює пропускна система і чи справді студенти можуть безперешкодно потрапити до своїх кімнат в будь-який час як це зазначено в нещодавно підписаному листі міністром освіти Сергієм Квітом до керівників вищих навчальних закладів.
Гуртожиток №2 Вінницького національного аграрного університету (ВНАУ)
У гуртожитку №2 вінницького аграрного університету живуть технологи, агрономи і механіки. В гуртожитку №3 - ті, хто вчаться на факультеті менеджменту та права. Тут ми зустріли й економістів: четверокурсниць Аню та Іру. Вони розповіли про життя в гуртожитку №3, його внутрішній розпорядок.
Панорама з вікна
Як пройти через вахту
Послідовність дій така сама як і в будь-якому іншому гуртожитку. На вахті мешканець гуртожитку залишає свою перепустку разом з документами (паспорт або студентський квиток) гостя, який до нього прийшов. Відвідувачі можуть знаходитися у гуртожитку з сьомої ранку до восьмої години вечора. Дозволяється навіть залишитися на ніч, але для цього треба написати заяву.
- Прийшов хлопчик підписати заву, що до нього має приїхати і залишитися на ніч сестра, - каже студентка четвертого курсу Іра. - А вахтер потім дзвонила до матері хлопця і запитувала чи дійсно сестра має приїхати.
Схожа комічна ситуація була і в студентки четвертого курсу Ані.
- Я мамі дзвонила попереджала: мам, на все, що тобі будуть говорити у слухавку вахтер – кажи так. Потім ти до мене телефонуєш, і я тобі все поясняю.
Дівчата кажуть, що в принципі відношення до студентів з боку адміністрації нормальне. Оскільки одна з дівчат працює, то повертається пізно і іноді їй на вахті доводиться пояснювати, що вона була на роботі. Та на контакт йдуть не всі.
У хлопців склалася своєрідна традиція – старші курси експлуатують молодші: виносять брудний посуд з кімнат і хтось один з «першаків» миє всю цю гору, а заразом і підлогу. Дівчата з четвертого курсу розповіли як хлопці проводили посвяту для новоприбулих.
- Перевертають табурет ніжками догори та стають на ці ніжки руками і колінами, - розповідає студентка Іра. - В такому положенні першокурсник вчить напам’ять вірш і стоїть так до поки не вивчить і не розкаже як треба.
В гуртожитку №4 є VIP-кімнати для місцевих зірок – танцюристів, співаків. Наприклад, Валентин Столярчук з Х-фактора теж там жив. Така кімната схожа на квартиру і є на кожному поверсі. Вона мебльована, з ремонтом. Розрахована максимум на дві людини. Це такі собі пільги талантам.
В кожному гуртожитку свої правила. Деякі з них видаються студентам непотібними або безглуздими.
- Не можна заводити домашніх тварин, - розповідає Аня. - Хоча тут павуки і таракани є. Щось я не розумію де логіка?
Вартові порядку в особі сторожа Льоні, в якого «гострий нюх» на підозрілі кімнати. Зазвичай він навідується до кімнат, де вже раніше щось «зпалив». Є також Добровільна народна дружина (ДНД). Дівчата жартома називають їх «помічниками горя». Мабуть “добре” допомагають. Дружина складається виключно з представників чоловічої статі - студентів, які слідкують за порядком і чергують кожен день – з сьомої години ранку і до півночі. За це їм платять 600 гривень на місяць.
Електроприлади категорично заборонені, особливо так звані популярні «дуйчики», а от електрочайником користуватися можна. Це рідкість для гуртожитку.
Гуртожиток №3 Вінницького державного педагогічного університету ім. М. Коцюбинського (ВДПУ)
Тут так само ніяких проблем при перетині “”кордону” вахта-гуртожиток не виникло. Відвідування вільне до 22.00. А от в гуртожитку №4А за словами першокурсниці Каті, постійно вимагають перепустку.
- І взагалі там суворіше ставляться до студентів, - каже дівчина.
Сама вона з гуртожитку 4Б з меншою кількістю кімнат і людей - 30 людей на поверсі. Є пральна машинка автомат та кімната побуду, щоб сушити там речі. В кімнатах цього робити неможна. Ключ від комірчини знаходиться постійно у старости. Вона не завжди є, тому зручніше сушити в себе в кімнаті. В гуртожитку №3 блочна система, де душ і туалет по секціях. Самі майбутні викладачі у разі потреби обставляють свое житло меблями, які привезли з дому.
З електроприладів дозволяєтсья користуватися праскою. Тож у кожного гуртожитку від ВДПУ свой внутрішій розпорядок і різне планування кімнат. Але в них є один великий мінус - гаряча вода відсутня впринципі. Студенти гріють воду в алюмінієвих відрах для усіх своїх побутових потреб.
такий вигляд має душ
тільки хардкор
Гуртожиток №5 Вінницького національного технічного університету (ВНТУ)
В гуртожитку №5 пропускна система працює без збоїв. Гуртожиток зачиняється опівночі. Але зобов’язані пускати і пізніше. Якщо ти з перепусткою - зайти взагалі не проблема. Для гостей часи відвідування з третьої дня і до дев’ятої вечора. Студенти таким розкладом незадоволені і вже отримали дозвіл на те, щоб змінити це правило.
- Ми хочемо, щоб відвідування для гостей починалося з 10-ї години ранку, - розповідає п’ятикурсник факультету інформаційних технологій та комп'ютерної інженерії Віктор. - В правилах внутрішнього розпорядку написано: якщо запросити когось до студмістечка, і якщо він не твій близький родич - потрібна довідка заступника декана. Або довідка заступника директора студмістечка. Якщо спитати заступників деканів коли до них в останній раз приходили за довідкою – вони, напевно, цього не згадають.
Як проходить чергування
Передбачено чергування один раз на місяць 24 години. Записуєшся зранку і потім кожних дві години відмічаєшся. Але на практиці майже ніхто не чергує. Раніше ставили стіл посеред коридору і так сиділи цілий день - спостерігали за порядком. Зараз дивляться тільки за конфорками і за сміттям - щоб не лишали біля мусоропроводу. В день чергування студента звільняють від навчання в університеті . Комендант виписує дозвіл, а староста на ньому розписується. Це вважається поважна причина, тому проблем з парами через це не виникає.
- Але якщо в тебе якийсь колоквіум, то це твої проблеми, - каже п’ятикурсник Вітя. Краще тоді взагалі не чергувати.
Нагрівальні прилади забороняються, тому, що було декілька пожеж - минулого року в третьому гуртожитку горів сміттепровід. Хтось накидав окурки. Саме через це і ввели чергування. Але сенсу в чергуванні студенти не бачать.
- Ми нічого не робимо, але чергуємо – для чого воно взагалі? - говорить Вітя.
Охоронці є тільки в гуртожитку для іноземців. Вони їм за це платять додатково.
- Там був колись конфлікт з нашими, - каже Віктор. - Майже Вендетта – кровна помста. Але все вже давно пройшло. А ще там вартують, бо іноземці полюбляють святкувати свої традиційні дати з розмахом. Колись навіть смажили півтуші свині. Проректор розповідав, як вони відсунули матрас і на сітці з-під ліжка обробляли цю свиню.
В гуртожитку №4 живе більше дівчат і там спокійніше. В п’ятому багато геймерів. За звуками автомата Калашнікова вони мало кого помічають. Підсилюють ефект сабвуфери. Вони майже в кожній хлопчячій кімнаті.
Але при цьому полиці заставлені художньою літературою.
Ініціативні студенти написали звернення, щоб на кожному поверсі гуртожитку встановили по одній пральній машині. Приблизно це вийде по 80 гривень з людини.
Гуртожиток №3 Вінницького національного медичного університету імені. М.І.Пирогова (ВНМУ)
В п’ятиповерховому гуртожитку №3 перше, що кидається в очі – це відсутність турнікету. На суто психологічному рівні це приємно. Гуртожиток відкривається о шостій і зачиняється опівночі.
- Ми можемо прийти і пізніше 00.00, але тоді треба записуватися в окремий журнал де фіксуються твої запізнення. Потім доводиться пояснювати причину, - каже стоматолог Вадік.
Навідатися у гості можна з восьмої ранку до 23.00. На вахті лояльно ставляться до відвідування сторонніми людьми гуртожитку. Пройти можна. А от в п’ятому, за словами мешканців, взагалі не пускають гостей.
- Там наче в’язниця, - говорить другокурсниця Оля.
Обмеження в пропускній системі багатьом не подобаютсь і видаються зайвими.Пропускати мають, за словами студентів, цілодобово. Своєю думкою з цього приводу поділився студент четвертого курсу Вадім:
- Якщо я не порушую загальний порядок,маю право зайти в свою кімнату, де знаходяться мої речі. В мене є документ, що я тут прописаний. Тому я маю право зайти коли захочу.
Всередині повним ходом йде ремонт у блоках. Студенти кажуть, що ремонтні роботи проводяться постійно. Умови медикам подобаються. Єдине, що турбує всіх - мало місця в кімнатах.Там, де розраховано на проживання втрьох - живуть чотири. Раніше взагалі п’ять проживало. А у кімнатах на двох – живуть по троє.
- Дуже багато студентів, тому селять по три-чотири, - розповідає п’ятикурсниця фармацевтичного факультету Олена. Немає куди складати речі, і так намагаєшся по мінімуму брати. У санвузолі стоїть вана, умивальник та туалет. Все досить пристойно і цивілізовано. Пральних немає, але обіцяли встановити найближчим часом.
- Гарна ідея з пральнею, бо не у всіх є можливість поїхати додому випрати речі. Тому це зручно, - каже четверокурсник Вадім. - Непогано було б зробити ще читальну залу. Щоб можна було в тиші почитати, повчити.
До заборонених електроприладів окрім вже класичного набору з електрочайників, “дуйчиків” тощо, додалися переноски та трійники. На початку року тут перейшли на лампочки-економки. Сказали, що потрібно заощаджувати електроенергію. Чергування відсутнє. Як кажуть самі студенти, в теорії є, а в практиці немає. Замість цього вони грають на гітарі кавери, знімають відео-привітання на День народження та вже встигли прикрасити кімнати до Нового року.
Гуртожиток №1 Вінницького торговельно-економічного інституту КНТЕУ (ВТЕІ КНТЕУ)
Студенти ВТЕІ КНТЕУ живуть в одному гуртожитку,який знаходиться недалеко від 1 корпусу інституту. І ще два поверхи (четвертий і п’ятий) орендують в гуртожитку від коледжу ВТЕК КНТЕУ , що на Станіславського.
Панорама з вікна в коридорі
Гуртожиток №1 зачиняється в 23.00, а гостей пускають з 8.00 ранку до 22.00. Після 23.00 вийти взагалі-то не можна.
- Але якщо ти працюєш, або з дому приїхав пізно - пустять без проблем,- говорить студентка третього курсу Юля. - Залишатися на ніч не можна, але деяким студентам вдається домовитися.
Дівчата чули про те, що відмінять комендантський час адже це єдине, що не влаштовує студенток.
- Загалом все влаштовує, крім цього комендантського часу, - розповідає другокурсниця Ліля,яка вчиться на фінансиста. Ти йдеш і боїшся, а раптом не пустять. Тоді будеш стояти під дверима. Якщо ввечері кудись збираємося - відпрашуємося у коменданта заздалегідь. На днях, наприклад не попередили, що пізно прийдемо. Прийшли, нас все одно пустили, але жартома сказали, що наступного разу на вокзалі будемо ночувати.
Про умови
Души є на кожному поверсі: дві кабінки для дівчат і дві - для хлопців. Працють цілодобово так само як і кухня. На другому поверсі є ізолятор - кімната, де можуть перебувати діти з інфекційними захворюваннями - вітрянкою, наприклад. В ній є душ, туалет, холодильник. Але по призначенню за словами дівчат вона ще не використовувалася. Зазвичай, ізолятор функцііонує як гостьова у разі потреби.
Є пральня на першому поверсі з машинками-автомат. Студенти сортують свої речі по пакетах, підписують їх та здають вахтеру. На другий день забирають вже випрані, висушені речі. Коштує послуга десять гривень за пакет, в якому приблизно п’ять кілограмів.
В місяць сплачують 300 гривень і окремо за комунальні (світло). В дівчат виходить 200 гривень за півроку на трьох.Тому можна використовувати майже всіі електроприлади, окрім електрочайника. В кімнаті студенток обліково-фінансового факультетут є мікрохвильовка.
На поверсі в кінці коридора стоїть дошка для прасування.
В кімнатах тепло, але дівчата кажуть, що не у всіх.
- Я заходила до дівчат на другий поверх, - говорить Ліля. - В них там з вікна так дує. Говорили коменданту про це, та він каже , що все гаразд. Але там реально треба якось полагодити.
Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.
№ 14 від 2 квітня 2025
Читати номер
Анонім
В Союзе, во второй половине 1980-х, студент политеха получал 50 руб., но за общагу платил рубля два в месяц.
Раб, встань с колен и возмутись ! Ну почему в Союзе плата за общежитие составляла четыре процента от стипендии, а на Украине - 36 процентов ?
Oleksandr Kinshov reply Анонім
Анонім reply Анонім
Анонім
Кто поставит "минус", тот преданный раб, который ловит и целует руку бьющего его хозяина. Граждане "свидомые", ну возмутитесь, почему раньше было бесплатно, а теперь наоборот ? Ведь для чего вы от Союза отказывались ? "Щоб життя стало краще", не так ли ? Ну, и где это самое "краще" ?
Анонім
Грабовий Олександр
Oleksandr Kinshov reply Грабовий Олександр
Анонім reply Грабовий Олександр